Türkiye şehitlerine ağlıyor

  • Giriş : 25.05.2007 / 16:39:00
  • Güncelleme : 25.05.2007 / 17:08:15

Şehit olan askerler için bugün 6 ilde cenaze törenleri düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Törenlerden ''Kahrolsun PKK'', ''Askere uzanan eller kırılsın'' sloganları yükseldi. İzmir'deki tören devletin zirvesini bir araya getirecek.

İzmir'deki Efes 2007 tatbikatını izleyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt, şehit Uzman Çavuş Vedat Dayıoğlu için düzenlenecek törene katılacak.

Tören, ikindi namazının ardından Karşıyaka'daki Alpaslan Beşikçioğlu Camii'nde gerçekleşecek. Şehit Dayıoğlu'nun 5 silah arkadaşı da bugün son yolculuğuna uğurlanıyor.

KAYSERİ:
Uzman Onbaşı Bekir Çakır Kayseri'de düzenlenen törenle toprağa verildi. Tören sırasında zaman zaman baygınlık geçiren şehit yakınlarına görevli sağlık ekipleri müdahale etti.

Oğlunun tabutuna sarılan Ümmügülsüm Çakır, gözyaşlarını tutamadı. Törene katılanlar, sık sık "Şehitler ölmez, vatan bölünmez", "Kahrolsun PKK", "Askere uzanan eller kırılsın" diye slogan atarak tepkilerini dile getirdi.

AYDIN:
Piyade er Mahir Yıldırım, Aydın´ın Umurlu beldesinde toprağa verildi. Şehit erin cenazesinin, öğle saatlerinde morgtan alınışı sırasında hastane personeli tabutun üzerine karanfiller bıraktı, kalabalıktan terör örgütüne tepkilerini dile getiren sloganlar atıldı.

Hastane önündeki bir araçta bekleyen anne Fatma Sevim Yıldırım, bu sırada fenalık geçirince polis tarafından ambulansa götürüldü.

Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Tire, "İçimizdeki ve dışımızdaki hainlere bir kez daha hatırlatmak isteriz ki Atatürk'ün şehit kanları ile çizdiği kutsal vatanımızı bölmeye kimsenin gücü yetmeyecektir. Tek vatan, tek bayrak, tek millet olma kararlılığımız büyük Türk ulusu ve onun bağrından çıkan Türk Silahlı
Kuvvetleri tarafından sonsuza kadar yaşatılacaktır" dedi.

Albay Mehmet Tire, şehit yakınlarına seslenirken de "Türk Silahlı Kuvvetleri adına ant içiyoruz ki şehitlerimizin kanı asla yerde kalmayacak ve intikamı mutlaka alınacaktır" diye konuştu.

Konuşmanın ardından, şehit erin cenazesi Umurlu Çarşı Camisi'ne getirildi. Bu sırada uzun araç konvoyu dolayısıyla Aydın-İzmir karayolu trafiğe bir süre kapandı. Cenaze namazının ardından şehir er, Umurlu Şehir Mezarlığı'nda toprağa verildi.

KONYA:
Piyade Uzman Çavuş Bayram Bulat'ın cenazesi de Konya'nın Doğanhisar ilçesine bağlı Deştiğin beldesinde toprağa verildi. Şehit Bulat için Deştiğin beldesi Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi.

Şehit cenazesine katılmak için beldeye komşu ilçe ve beldelerden gelen binlerce vatandaş, Ulu Cami bahçesinde toplandı.

Daha sonra bir manga askerin omuzlarında Garipler Mezarlığı'na kadar götürülen şehidin cenazesi, gözyaşları içinde toprağa verildi. Cenaze töreni boyunca Şehit Piyade Uzman Çavuş Bayram Bulat'ın eşi, çocukları, annesi ve babası teröre lanet yağdırırken, törene ellerinde Türk bayrakları ile katılan vatandaşlar terör örgütü aleyhinde slogan attı.

İSTANBUL:
Piyade Çavuş Samet Kırbaş, İstanbul'da defnedildi. Şehit Kırbaş için Ataköy 5'inci Kısım Camii'nde öğle namazını müteakip cenaze töreni düzenlendi.

Törene katılan İstanbul Valisi Muammer Güler ve 1'inci Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Tuncel, Kırbaş'ın ailesine başsağlığı dileğinde bulundular.

Kırbaş'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından bir manga asker tarafından omuzlar üzerinde taşındıktan sonra top arabasına konuldu. Bir süre top arabasında taşınan şehit Samet Kırbaş'ın Türk bayrağına sarılı cenazesi, daha sonra cenaze aracına konuldu. Kırbaş, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Bu arada cenazeye katılan ve Türk bayrakları taşıyan bir grup, "Şehitler ölmez vatan bölünmez" şeklinde sloganlar atarak tepkilerini dile getirdi.

Şehit Samet Kırbaş'ın babası İsmail Kırbaş, gazetecilerin soruları üzerine, "Bin tane oğlum olsa bini de feda olsun. Bu vatan 3-5 çapulcuya teslim edilemez" dedi.

Piyade Uzman Çavuş Atıf Günkan cenazesi de Niğde'nin Bor ilçesinde defnedilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious