Türkiye şehitlerine yürüyor

  • Giriş : 24.12.2006 / 00:00:00

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde düzenlenen Sarıkamış harekatı şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında, saygı yürüyüşü ve Yukarı Sarıkamış köyünde tören düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sarıkamış harekatında şehit olanların anısına Sarıkamış ilçesinde Kızılçubuk köyünden 10 kilometre uzaklıktaki Yukarı Sarıkamış köyüne kadar saygı yürüyüşü yapıldı. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı ve 2 saat süren yürüyüşün ardından, Yukarı Sarıkamış köyündeki Şehitlik Anıtı önünde Sarıkamış harekatı temsili olarak canlandırıldı. Daha sonra, Şehitlik Anıtı'nda düzenlenen törende İstiklal Marşı ve çelenklerin konulmasının ardından Sarıkamış harekatında şehit olanlar için saygı atışı yapıldı.

Kars Valisi Mehmet Ufuk Erden, törende yaptığı konuşmada, ''Atalarımız her karışı kanla sulanan vatan topraklarını büyük zorluklar çekerek, yeni nesillere emanet etti'' dedi.

''Vatanı bize emanet eden atalarımızın değerini bilmek zorundayız'' diyen Erden, iki gündür devam eden anma etkinliklerini başarıyla tamamlamanın gururunu yaşadıklarını ifade etti. Kaymakam Rahmi Köse de Sarıkamış'ta 1914 yılında Enver Paşa komutasında yapılan harekatta 90 bin vatan askerin şehit olduğunu belirtti. Köse, ''Sarıkamış şanlı vatan evlatlarını topraklarında ağırlamaktan büyük mutluluk duymaktadır. Üzerinde yaşadığımız toprakların kıymetini çok iyi biliyoruz'' diye konuştu.

Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen de Sarıkamış'ta şehit olanları rahmetle andıklarını belirtti. Sarıkamış'ta sadece düşmana karşı değil doğanın acımasız şartlarıyla da mücadele edildiğini söyledi.

Soğuk ve rüzgarlı havada düzenlenen töreni, çeşitli illerden gelen çok sayıda vatandaş da izledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious