'Türkiye şimdi bağırsaklarını temizliyor'

'Türkiye şimdi bağırsaklarını temizliyor'.17202
  • Giriş : 01.02.2009 / 21:13:00

Belçika'nın önde gelen fikir gazetelerinden De Standaard'da, Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyonla "Türkiye'nin bağırsaklarının temizlediği" belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

''Türkiye'de büyük temizlik'' başlığı ile kaleme alınan makalede, son dalga operasyonlarıyla birlikte onlarca üst düzey kişinin yakalandığı hatırlatılıyor ve ''Türkiye, bağırsaklarını mı temizliyor?'' sorusu yöneltiyor. Flamanca yayımlanan gazetenin makalesinde şu görüşlere yer verildi:

''İki yıl önce Ermeni asıllı gazeteci Hrant Dink'in koltuğunda oturan Etyen Mahçupyan 'Farklı bir döneme girdik. Türkiye'de temizlik yapılıyor. Polis sokaklardan bomba ve mermi topluyor. Kısa zaman öncesine kadar bunlara sahip olan ülkeyi idare ediyorlardı.' diyor.

Agos gazetesi yayın yönetmenine yönelik saldırıdan sonra Ergenekon Soruşturması derinleştirildi. Birkaç ayda bir geniş çaplı operasyonlar yapılıyor. Ergenekon Soruşturması kapsamında onlarca emekli general, politikacı veya işadamı gözaltına alındı. En son Sivas'ta ele geçirilen bulgulara göre Etyen Mahçupyan'nın da canına kıyılmak istendiği anlaşıldı. Mahçupyan ise son gelişmeleri çok olumlu değerlendiriyor ve ' Hayal edemeyeceğimiz olumlu gelişmeler yaşıyoruz son zamanlarda. Cumhuriyet savcısı 'derin devlet'in gerçekten üzerine gitme cesareti gösteriyor. Çok kısa zamanda da bu meyvesini verdi. İnsan hayretler içinde kalıyor, topraktan fışkıran cephanelikleri görünce. Bu kadar cephanelikle ne planlanıyordu, merak ediyorum. Ergenekon'un üzerine daha önceden gidilseydi belki de Hrant Dink yaşıyor olacaktı?' şeklinde konuşuyor.

Tahminlere göre 90'lı yıllardan itibaren 15 bin faili meçhul cinayet işlenmiş ve bunun altında da derin devletin yattığı düşünülüyor. Özellikle Kürt vatandaşlar kurban gitmişler faili meçhullere. Diyarbakır İnsan Hakları Derneği'nden Sezgin Tanrıkulu, Ergenekon kapsamında yakalanan kişilerin bir dönem Doğu'da korku cumhuriyeti kurulmasında sorumluluk sahibi olduklarını anlatıyor.

Faili meçhul kurbanı aileler bugünlerde 'kaybolan' yakınlarının peşine düşebiliyor. Ergenekon'a yönelik operasyonu herkes de desteklemiyor. Karşı çıkanlara göre, operasyonlar siyasi ve AK Partinin muhalefeti susturmak için bastırdığı yöntemlerden bir tanesi.

Deniz Baykal'a göre gözaltına alınanların çoğunluğu Kemalist düşünceden ödün vermek istemeyen insanlar. Fakat hukuk çevrelerine göre söz konusu Kemalistler askerle işbirliği yaparak darbe girişiminde bulunmuşlar. Oluşturulacak kaos ortamında asker göreve çağrılarak ve AK Parti yönetimine son verilmek istenmiş. Türklerden bir kısmı Ergenekon'a yönelik operasyonla ülkenin bağırsaklarını temizlediğine inanıyor. Diğerleri ise AK Parti'nin şeriata doğru atılmış bir başka adımı olduğunu savunuyor. Bir gerçek var ki, her zaman siyasete aktif şekilde müdahil olan asker sessizliğini koruyor"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*