'Türkiye 'sınır ötesini' tartıyor'

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

Financial Times gazetesi, Türkiye'nin PKK üslerine saldırmak amacıyla bir sınır ötesi harekatını tarttığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Washington ziyareti sırasında Türkiye'nin "kaygılar"ını dile getirmesi beklendiğini belirten gazete, bir analiste dayanarak "Olası bir sonucu, ABD ve Iraklı kuvvetleri ile PKK'ya karşı ortak askeri operasyon olabilir" diye yazdı.

Türkiye'nin Kuzey Irak'taki PKK üslerine saldırmak amacıyla sınır ötesi operasyonu değerlendirdiği öne sürüldü. Financial Times gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt'ın Washington ziyareti sırasında Türkiye'nin "kaygılar"ını dile getirmesi beklendiğini belirten gazete, bir analiste dayanarak "Olası bir sonucu, ABD ve Iraklı kuvvetleri ile PKK'ya karşı ortak askeri operasyonu olabilir" diye yazdı.

Ekonomi gazetesi Financial Times, "Türkiye, PKK ayrılıkçılarına karşı sınır ötesi harekatını tartıyor" başlıklı haberinde Türkiye'nin 2003 yılında tezkere onaylamayarak Irak savaşına "belirgin bir katkı bulunduğu"nu, bunun diplomatik sonucunun Türkiye-ABD ilişkilerine "gölge" düşürmek olduğunu belirterek "Şimdi Türkiye, ikinci dramatik katkıya yapmak üzere" ifadesini kullandı. Gazete şöyle devam etti:

"Türk kuvvetleri ile Kuzey Irak'ta faaliyet gösteren Kürt ayrılıkçı PKK gerillaları arasındaki kanlı çatışmalar sürerken Ankara, PKK üslerine saldırmak amacıyla bir sınır ötesi operasyonunu tartıyor. Türkiye'nin siyasi liderleri, Türkiye, nereden gelirse gelsin topraklarına yönelik bir tehdidi yok etme hakkı ve kararlılığı olduğunda ısrar ediyorlar."

BÜYÜKANIT'IN WASHİNGTON ZİYARETİ

İngiliz gazetesi, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın bu ayda Washington'a yapacağı ziyaret sırasında Türkiye'nin kaygılarını dile getirmesi beklendiğini belirtti. Gazete, bir analiste dayanarak belirterek "Olası bir sonucu - Türkiye'nin tek taraflı bir müdahalenin önlenmesi amacıyla - ABD ve Irak kuvvetleri ile PKK'ya karşı ortak bir askeri operasyon olabilir" diye yazdı.

Iraklı Kürtlerin Kerkük'e yönelik iddiaların Türkiye'de giderek artan bir alarm yarattığını kaydeden gazete, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve diğer Türk liderlerinin Türkiye'nin Kerkük'te referandumu hoşgörü ile karşılamayacağı uyarısını tekrarladıklarına dikkat çekti.

TÜRKLERİN TÜRKMENLERİNİ SILAHLARDIRACAKLARI İŞARETİ
Güvenlik konularına odaklanan Washington'daki Jamestown Vakfı adlı düşünce kuruluşu başkanı Glen Howard da, FT'ye Kerkük'te çatışmaların patlaması tehlikesine işaret ederken bunun ABD'nin Bağdat'taki kuvvetlerini artırma planlarını karmaşıklaştırabileceğini söyledi.

Howard, "Türkler şimdi Kürtlerin referandumdan geri adım atmayı reddettikleri için Türkmenleri silahlandıracakları işaretini veriyorlar" iddiasında bulundu.

Financial Times de, Türkiye'de bazıları, seçim yılı olduğunu anımsatarak "Hiçbir Türk politikacısı, Kürt ayrılıkçılığı konusunda sert çıkarak oy kaybetmiş değil" değerlendirmesini yapsa da diplomatlar ve analistlerin sınır ötesi operasyonuna ilişkin tartışmaların ciddi olduğunu ifade ettiklerini belirtti. Gazete, bazılarının da, sınır ötesi operasyonunun ABD'nin onayı ile veya onay olmadan askeri ve siyasi açıdan mümkün, belki olası olduğunu söylediklerine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious