Türkiye şirket evliliklerinin gözdesi

Türkiye şirket evliliklerinin gözdesi.47933
  • Giriş : 06.06.2007 / 15:32:00

Geçen yıl Avrupa'da şirket evlilikleri 137 milyar euroya ulaştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Finansal hizmetler sektöründe geçen yıl Avrupa'da 137 milyar euroya ulaşan şirket evliliklerinin gözdesi Türkiye ve Yunanistan oldu.

Uluslararası denetim, vergi ve danışmanlık şirketi Pricewaterhouse Coopers'ın (PwC) finansal hizmetler sektöründe gerçekleşen işlemlerin değerlendirildiği 'Finansal Hizmetler Birleşme ve Satın Alma İşlemleri: Avrupa'da Büyümeye Geçiş' başlıklı raporu yayımlandı.

Rapora göre, 2006 yılında Avrupa finansal hizmetler sektöründe yaşanan birleşme ve satın alma işlemleri yüzde 77'lik artışla 137 milyar euroya yükseldi. 2006 yılında yurtiçinde gerçekleşen işlemler de tekrar hızlı bir yükselişle 2005 değerlerini üçe katlayarak 77 milyar euroya ulaştı.

Bankacılık, Avrupa genelinde iki kat artışla 99 milyar euroluk değere ulaşan birleşme ve satın alma işlemi ile tüm finansal hizmetler işlemlerindeki en büyük paya sahip ve hakim sektör oldu. 2006'da sigortacılık sektöründe de birleşme satış işlemlerinde artış yaşanırken fon yönetiminde düşüş yaşandı.

Geçen yıl Avrupa'daki birleşme satın alma işlemlerinde coğrafi olarak en aktif ülke İtalya oldu. Avrupa genelindeki işlemlerin sayısal olarak yüzde 48'inin gerçekleştiği İtalya, parasal değer açısından en büyük 10 işlemin yarısından fazlasına ev sahipliği yaptı. En yüksek 20 işlem içinde İtalya'yı hedefleyen sözleşmelerin değeri 62.7 milyar euroya ulaştı.

Ağırlıklı olarak yurtiçinde gerçekleşen işlemlerle Fransa ikinci sırada yer aldı. Fransa'da yurtiçi işlemlerin ağırlıkta olmasına karşın, Fransız şirketleri en yüksek 20 işlem içerisinde yer alan 13 sınır ötesi birleşme ve satın faaliyetinin 7'sine teklif verdi.

Yunanistan ve Türkiye başta olmak üzere Güney Doğu Avrupa'daki şirketlere yönelik büyük anlaşmalar ise bölgenin artan önemine katkıda bulunurken, tersine Orta ve Doğu Avrupa ile Rusya'nın birleşme satın işlemlerindeki payı düşüş gösterdi.

Raporda, "Finansal hizmetler sektöründe geçen yıl Avrupa'da 137 milyar euroya ulaşan şirket evliliklerinin gözdesi Türkiye ve Yunanistan oldu" denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious