Türkiye suç patlaması mı yaşıyor?

  • Giriş : 19.02.2007 / 00:00:00

Emniyet'in verilerine göre, kişiye ve mala karşı işlenen suçların bazılarında yüzde 60'a varan artışlar var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uzmanlar, bu kadar hızlı bir yükselişin, polise bildirimin de artmasından kaynaklanabileceği görüşünde.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 2005 ve 2006 yılı verileri karşılaştırıldığında, evden hırsızlık yüzde 50, kapkaç yüzde 69, şahıstan gasp yüzde 24 oranında arttı. Araba hırsızlığı ise yüzde 114 artarak rekor kırdı.

Aile içi şiddet ise yüzde 72 artış gösterdi. Yine emniyet verilerine göre, ruhsatsız silah edinme yüzde 79 artış gösterirken, kazaen yaralama yüzde 121 arttı. Emniyetin kayıtlarına göre, cinayet suçu ise yüzde 4.2 azaldı.

Medyada, suç patlaması tartışılırken, uzmanlar, biraz farklı düşünüyor. Bilgi Üniversitesi'nden Galma Haciç, bu kadar hızla bir artış olduğu görüşünü paylaşmıyor.

Haciç artışın, suçun artmasının yanı sıra, daha önce polis kayıtlarına girmeyen olayların bildirilmesinden de kaynaklanmış olabileceğini düşünüyor.

2005 yılında TÜBİTAK'ın desteği ile Arzu Akdaş ile birlikte "uluslararası suç mağduru araştırması"nı gerçekleştiren Haciç'e göre, İstanbul dünyanın pek çok kentinden daha az oranda suç işlenen bir kent, ancak sakinleri öyle düşünmüyor.

“İstanbul'da korku oranı çok yüksek” diyen Haciç, “İnsanlar kendini güvensiz hissediyor ve içeri kapanıyor” tespitini yaptı.

Kriminolog Haciç, suç patlamasıyla ilgili tartışmada, medyanın gösterdiği hassasiyetin de rol oymadığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious