Türkiye Sudokuda dünya beşincisi oldu

Türkiye Sudokuda dünya beşincisi oldu.19613
  • Giriş : 18.04.2008 / 21:37:00

Bu yıl 14-17 Nisan tarihleri arasında, Hindistan’ın Goa kentinde düzenlenen 3. Dünya Sudoku Şampiyonası’nda, Türkiye 30 ülke arasında 5’inci olmayı başardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

GOA- Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’nun bu yıl üçüncüsünü gerçekleştirdiği Dünya Sudoku Şampiyonası, 14-17 Nisan tarihlerinde Hindistan’ın Goa kentinde düzenlendi. İki gün boyunca çekişmeli süren yarışmalarda Türkiye Çek Cumhuriyeti, Almanya, Japonya ve Amerika’nın ardından beşinci olmayı başardı. Böylece Türkiye zeka oyunlarında hatırı sayılı ülkeler arasında yer alan Macaristan, Hollanda, Fransa ve Belçika gibi ülkeleri de arkasında bıraktı.

2008 Türk Sudoku Takımı ODTÜ Makine Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Salih Alan (23), Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi Mehmet Murat Sevim (19) ve yazılımcı Murat Koz’dan (39) oluşuyordu. Ayrıca takımın tek kadın üyesi olan matematik öğretmeni Fatma Doğu Bilgiç (26) de ülkemizi bireysel yarışmacı olarak temsil etti.

Türk Sudoku Takımı Kaptanı Ferhat Çalapkulu “Bu yıl Türkiye adına oldukça önemli bir başarı elde ettik. 2009 yılında, federasyonun 16 yıldır düzenlediği Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nı da ülkemizde gerçekleştirebilmek için Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay’ın desteğini alarak Dünya Zeka Oyunları Federasyonu’na başvuruda bulunduk. Aday ülkeler arasında şu an en şanslısı durumda olan Türkiye,” dedi.

TÜRK BEYİN TAKIMI VE TÜRK SUDOKU TAKIMI HAKKINDA

- Takımlar, Akıl Oyunları Dergisi tarafından Türkiye çapında yapılan seçme yarışmaları ile belirleniyor. Seçmeler için yaş sınırı yok.

- Türkiye 1992 yılından bu yana Dünya Zeka Oyunları Federasyonu tarafından yapılan tüm yarışmalara katıldı.

- Türkiye bu yarışmalarda daha önce 1996 yılında takım olarak üçüncülük elde etmişti. Beşincilik son 11 yılın en iyi derecesi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious