Türkiye-Suriye arasında ikinci sınır kapısı

  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Türkiye ile Suriye arasında imzalanan Serbest Ticaret Antlaşması'nın hayata geçirilmesi öncesinde, Dışişleri ile gümrük yetkilileri biraraya gelerek Nusaybin'de ikinci sınır kapısının açılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Mardin'in Nusaybin ilçesi ile Suriye'nin Haseki vilayetine bağlı Kamışlı ilçesinde bir araya gelen Türkiye ve Suriye Dışişleri ile gümrük yetkilileri iki gün boyunca Serbest Ticaret Uygulaması ile iki ülke arasındaki ticaret hacmini genişletmek için önemli toplantılar düzenledi.

Bir süre önce Gaziantep'te yapılan görüşmeler sonunda, mevcut sınır kapısının fiziki durumunun ticari ilişkilerin geliştirilmesine uygun olmadığı gerekçesiyle, sınır kapısının yerinin yeniden tespit edilmesi konusunda prensip anlaşmasına varıldı. 27 Kasım 2006 tarihinde Mardin'in Nusaybin ilçesinde, 28 Kasım 2006 tarihinde ise Suriye'nin Haseki ili Kamışlı ilçesinde heyetler arasında görüşmeler yapıldığını belirten Vali Mehmet Kılıçlar, yeri tespit edilen sınır kapısının çalışmalarına dört ay sonra başlanacağını ve 2007 yılı içinde tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Her iki ülkenin yetkilileri arasında geçen görüşmenin son derece olumlu geçtiğini ifade eden Kılıçlar, "Nusaybin Hudut Kapısının yer değişikliği ile ilgili olarak Suriye Arap Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti yetkili makamları arasında iki gün devam eden görüşmelere Türk heyetine Dışişleri Bakanlığı Hudutlar Daire Başkanı Ercan Özten, Suriye heyetine ise Dışişleri Bakanlığı Kanunlar Daire İşleri Başkanı Dr.Ghassan Obeid'in başkanlık yaparak ikinci sınır ticaret kapısı için önemli adımlar attı" dedi.

Suriye heyetinin gümrük alanı için 500 dönümlük yer ayrıldığını ve mutabakat sağlandıktan sonra çalışmaları başlatmaya hazır olduklarını vurgulayan Vali Kılıçlar, Türkiye'nin gümrük kapısında olması gereken her türlü donanımın hazırlanacağını Suriye heyetine aktardığını bildirdi.

Suriye Arap Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti heyetleri arasında, gerek Suriye'nin Kamışlı, gerekse Nusaybin'de iki gün süre ile gerçekleştirilen toplantılar, görüşmeler ve arazi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda sınır kapısının Nusaybin ilçesinin doğusuna kaydırılması konusunda mutabakata varıldı. İki ülkenin heyetleri dört ay sonra tekrar bir araya gelerek yeri tespit edilen sınır kapısının çalışmalarını başlatacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious