Türkiye-Suriye tatbikatı İsrail'i gerdi

  • Giriş : 28.04.2009 / 21:59:00

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gabby Levy, Türkiye ile Suriye'nin başlattıkları ortak askeri tatbikatın nasıl bir tatbikat olduğunu anlamak için yakından takip ettiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Levy, ülkesinin Swiss Otel'de düzenlenen Milli Günü resepsiyonunda, gazetecilerin, dün Türkiye ile Suriye'nin başlattığı ortak askeri sınır tatbikatına ilişkin sorularını yanıtladı.

İsrail savunma bakanının konuya ilişkin açıklamasını hatırlatan Levy, "Bunun nasıl bir tatbikat olduğunu anlamak için konuyu yakından takip ediyoruz" dedi.

Levy, ülkesinin bir taraftan Türkiye ile iyi ilişkileri olduğunu, ancak diğer taraftan Suriye ile problemli ilişkiler yürüttüğünü kaydederek, tatbikat konusunu yakından takip etmeyi sürdüreceklerini yineledi.

Büyükelçi Levy, Türk yetkililerle bu konuyu görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine, "Hayır, şimdiye kadar görüşmedim" yanıtını verdi.

Levy, Türk yetkililerle görüşmeyi planlayıp planlamadığının sorulması üzerine de, Türk yetkililerle genelde sürekli temas halinde olunduğunu ve bu konunun da uygun seviye ve kanallarla, askeri seviyede de görüşülebileceğini bildirdi.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Türkiye-Suriye sınır birlikleri değişim tatbikatının, kendileri açısından "rahatsız edici bir gelişme" olduğunu, ancak, "Türkiye ile stratejik ilişkilerinin, bunun üstesinden geleceğini" söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*