Türkiye talep ederse gazımızı veririz

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

Bakan Yardımcısı Ali Reza Attar, Türkiye ile geleneksel tarihi ilişkileri bulunduğunu belirterek, "Dolayısıyla Türkiye talep ederse, ki altyapısı mevcuttur, gazımızı veririz" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ali Reza Attar, Çırağan Sarayı'nda iki gündür devam eden Dünya Ekonomik Forumu Türkiye Zirvesinin "Avrupa'nın Enerji Güvenliği" konulu oturumunda yaptığı konuşmada, İran'ın sadece enerji arz eden bir ülke olmadığını, çok spesifik, jeopolitik bir konumu olduğunu söyledi.

İran'ın hem Avrupa'ya hem de önümüzdeki dönemde en büyük enerji tüketecek ülkeler olacak Çin ve Hindistan'a gaz verebileceğini anlatan Attar, İran'ın bu durumu nasıl yöneteceğine karar vermesi gerektiğini dile getirdi.

Hem doğudan hem de batıdan talep olduğunu, bu noktada kime öncelik vereceklerinin önemli olduğunu vurgulayan Attar, "Türkiye ile geleneksel tarihi ilişkilerimiz var. Dolayısıyla Türkiye talep ederse, ki altyapısı mevcuttur, gazımızı veririz" dedi.

Ali Reza Attar, İran'ın büyüyen ve enerji tüketimi artan bir ülke olduğunu kaydederek, "Fosil enerji kaynaklarını ihraç edeceğiz. Nükleer enerji ihraç edilemediği için İran içinde nükleer enerji kullanacağız. 20 bin megawatt'lık nükleer santral kurma planı yaptık, bu 20 santral anlamına geliyor" diye konuştu.

Çevre ülkelerin ekonomik gerçekler ve politik baskılar arasında karar aşamasında bulunduğunu ifade eden Attar, şöyle konuştu: "ABD diğer ülkelere politik baskı yapıyor; Rusya gibi başka kanalları kullanmak gibi... Ama ülkeler bu politik baskılar yerine ekonomik durumlarını düşünecekler. İran bir üretici, enerjiyi piyasaya vermeye hazır. ABD ne yaparsa yapsın, İran enerji güvenliği için çalışıyor. Kaldı ki, Türkiye, Pakistan, Hindistan gibi ülkelerle çok dostane ilişkilerimiz, enerji güvenliği için çok önemli bir husus."

İran'ın 9-10 yıl içinde enerji kaynaklarının tükeneceği yönünde yorumlar yapıldığının hatırlatılması üzerine Attar, 9-10 yılın abartılı olduğunu, 15-50 yıl olması gerektiğini, ancak ülkesinin enerji ihtiyacının her geçen gün arttığını, hükümetin buna çare bulmak için çalıştığını kaydetti.

Ali Reza Attar, nükleer enerji ve fosil yakıtların yanı sıra alternatif enerji arayışlarını da sürdürdüklerini belirterek, "Bu yüzden İran'da araçlar yoğun şekilde, CNG'ye (sıkıştırılmış doğal gaz) geçiyor. Bu, dünyada bu çapta en büyük proje..." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious