Türkiye tarih sahnesinde

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Sezer, yüzyılın tasarısı olan BTC'nin işletmeye alınmasıyla Türkiye'nin kıt'aların kesiştiği noktada önemli rolünün tarih sahnesine çıktığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sezer; "Bu önem her ülkeyi enerjiye daha fazla bağımlı hale getirdi ve ulusal bağımsızlığının temel öğelerinden biri olarak algılanmasına neden oldu." dedi.

Cumhurbaşkanı Sezer oluşmakta olan küresel enerji haritasının merkezinde Türkiye'nin bulunduğuna değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye, coğrafi konumunun oluşturduğu bu sorumluluk nedeniyle Avrupa ve Asya'nın bütünleşmesinin istikrarın yeni olanaklarını oluşturturmaktadır. Türkiye bu noktadan hareketle doğu ve batıya öncelik yaparken Ortadoğu'nun gazını taşımasıyla ön saflarda yer almaktadır. Doğu batı enerji koridorunu oluşturan BTC, ekonomik kalkınmanın gelişmesiyle stratejik öneme sahip olunmuştur. Bu yönüyle BTC salt bir ticari yön olarak yatmamaktadır. Özel bir yeri bulunan BTC'nin yaşama geçirildiği bu günde ortak ve sağlam bir istek, inanç ve kararlılığa varmış bulunuyoruz. Bu tasarının gerçekleşmesinde işbirliğinin, yeni tasarıların oluşmasına ortam oluştaracaktır. BTC'nin açılışı nedeniyle Ceyhan terminali gelecek yıllarda daha önemli rol oynayacaktır. BTC'nin bu terminale bağlanmasıyla Hazar petrolünün dünya pazarına açılmasında kapı görevini görecektir. Enerji konusunun uluslarası etkilenmesi artarak görülecektir. Üreten, tüketen ülkeler arasındaki sürekli diyalog artacaktır. Bu yönüyle BTC boru hattı bölge ülkeleri arasındaki işbirliği olanaklarının somut örneklerini oluşturmaktadır. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki örnek işbirliği örneğini oluşturan BTC'nin, Güney Kafkasya bölgesinde ekonomik kalkınmasını bekliyoruz. Kazak petrolünün Azeri petrolüyle birlikte Akdenize ve dünya pazarına açılması doğu ve batı ülkelerinin gelişmesine dostluğuna ek katkı sağlayacaktır. BTC'nin bölgesel işbirliğini güven artırıcı bir anlayışı geliştiren bir etki yarattığına inanıyoruz."

Cumhurbaşkanı Sezer konuşmasının sonunda İsrail'in Filistinlilere yönelik saldırılarına da değinerek szözlerini şöyle tamamladı: "Son günlerde Ceyhan'a uzak olmayan bölgede tüm dünyayı kaygılandıran Ortadoğu'da olumsuz gelişmeler yaşanmaktadır. Burada tüm liderleri, ilgilenenleri birkaç dakika olsun dikkatlerini buraya çevirmelerini istiyoruz. Bölgesel barış sürecine katkı sağlayan işbirliğinin uluslarası toplumun itidal çağrısına tüm yüreğimle katılıyorum."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious