“Türkiye tasarruf oranlarını artırmalı'

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

IMF Türkiye Temsilcisi Bredenkamp: “Türkiye tasarruf oranlarını artırmalı" dedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Temsilcisi Hugh Bredenkamp, Türkiye'de tasarruf oranının oldukça düşük olduğunu, bunun Türkiye'de kronik bir problem haline geldiğini belirterek, "Türkiye tasarruf oranlarını bir şekilde artırmazsa ya ekonomisinin daha yavaş büyümesi gerekecek, ya da yabancı sermayeye bağımlı olacak" dedi.
Bredenkamp, Dünya Ekonomik Forumu kapsamında düzenlene "Türkiye'nin ekonomik açıdan uzun vadeli avantajları" konulu oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin kırılgan noktaları olduğunu söyledi. Bu kırılgan noktalardan birinin düşük tasarruf oranı olduğunu ifade eden Bredenkamp, şuanda cari açıkla ilgili tek problemin bu kırılgan nokta olduğunu belirtti. Bunun Türkiye'de kronik bir problem haline geldiğine dikkat çeken Bredenkamp, "Türkiye tasarruf oranlarını bir şekilde artırmazsa ya ekonomisinin daha yavaş büyümesi gerekecek, ya da yabancı sermayeye bağımlı olacak. Yani resmi rezervleri inşa etmek, bazı mali tedbirler almak… bunlar yinede birkaç yıl uygulamada olmalı" dedi.

Bredenkamp, özel sektörün kredilerinin gayri safi yurt içi hasılasına bakılacak olursa, ortaya çıkan rakamın piyasaların yüzde 20 altında olduğunu kaydederek şöyle konuştu: "Önümüzdeki yıllarda çok hızlı kredi genişlemesi görülebilir. Diğer ülkelerde gördüğümüz, kredilerin hızlı ilerlemesi genelde mali krizlerden önce gelen bir durum oluyor. Çünkü fırsatlar arttıkça bankalar risk yönetmekte zorlandıkça genişleme esnasında problemler çıkıyor. Şirketler yabancı ülkelerden borçlanmak zorunda kalıyor. Yerel piyasalar uzun vadeli krediler veremiyor. Yani bankacılık gözetiminin kuvvetlendirilmesi lazım."

Kredi reformları başlatmak gerektiğini ifade eden Bredenkamp, Mortgage (konut kredisi) sisteminin uygulanmaya konulması gerektiğini söyledi. Bredenkamp, "Başka bir deyişle kredi piyasalarına alternatifler olmalı" dedi. İş gücü piyasalarında daha fazla esnekliğe ihtiyaç olduğunu ifade eden Bredenkamp, kadınların daha fazla iş gücüne dahil edilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'deki vergi yüküne dikkat çeken Bredenkamp, mali aracılıkla ilgili bazı vergi oranlarının kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious