Türkiye tehlikeli değil

  • Giriş : 12.01.2006 / 00:00:00

Kuş gribinin meydana getirdiği olumsuz hava dağılıyor. Dünya sağlık ve turizm örgütlerinin peş peşe yaptığı olumlu açıklamalar, vakanın turizme darbe vuracağı beklentisini gittikçe azaltıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'deki kuş gribi olayları yurt dışında dikkatle izleniyor. Özellikle Türkiye'ye turist gönderen ülkeler, olayı mercek altına alarak yakından ilgileniyor. Rusya'daki seyahat acenteleri turistlere olayla ilgili detaylı bilgi vererek Türkiye'ye giderken dikkat edilmesi gereken hususları anlatıyor.

Rusya Federal Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Gennadiy Onişçenko'nun 'Sağlığınız için Türkiye'ye gitmeyin' açıklaması Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerden birisi olan Rusya'daki turizm acentelerinin tepkisini çekiyor. Onişçenko, geçtiğimiz günlerde Rus halkına Türkiye'ye gitmemeleri çağrısında bulunmuştu. Rus turizmciler, Onişçenko'nun bu çıkışından rahatsızlık duyarken kendi reklamını yapmak ve sorumluluk alanının dışına çıkmakla suçluyor.

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (RATA) yaptığı açıklamada, kuş gribi nedeniyle acentelerin programında herhangi bir değişikliğin olmadığını, önceki yıllarda olduğu gibi Türkiye'ye turist göndermeye devam edeceklerini bildirdi. Acenteler ise, olumsuz havanın geçmesinden sonra Türkiye'ye ilginin eski seviyesine geleceğini belirtiyor. RATA'ya göre, Turizm şirketleri kuş gribinin olumsuzluklarını henüz hissetmedi. Fakat, bu ayın ikinci yarısında bazı finansal olumsuzlukların yaşanabileceğine işaret ediliyor.

Öte yandan, Dünya Turizm Örgütü (WTO) Türkiye'de ortaya çıkan kuş gribinin turizmi etkileme olasılığının düşük olduğuna ilişkin bir bildiri yayınladı. WTO Genel Sekreteri Francesco Frangialli, kuş gribi olaylarının Türkiye'de veya başka bir ülkede turizmi tehdit edecek boyuta ulaşmadığını bildirdi.

WTO, tur operatörlerinden kuş gribini bir tehlike olarak görmemelerini isterken, olayların bir müddet sonra durulacağına işaret etti. Ülkelerin turizm örgütlerini ve sağlık kuruluşlarını konuyla ilgili sürekli bilgilendirdiklerini aktaran Frangialli, turizmcileri her ihtimale göre uyanık olmaya çağırdı. Frangialli, şimdiye kadar kuş gribinden hastalanan herhangi bir turistin olmadığını belirterek, "Hastalığın şu ana kadar insandan insana bulaşmamış olması sevindiricidir. Kuş gribinin turist hareketini kısıtlayarak turizm endüstrisine zarar vereceğini ümit etmiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious