Türkiye Teksas'a döndü! Cinayet arttı

Türkiye Teksas'a döndü! Cinayet arttı.9339
  • Giriş : 27.02.2017 / 08:34:00
  • Güncelleme : 27.02.2017 / 11:09:36

Türkiye 2016 yılında işlenen vahşi cinayetlerle Teksas'a döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Günlük yaşamın zorluğu ve gerilim ülkede cinayetlerin artmasına neden oldu. 2016 yılında 1.948 kişi öldürüldü. Cinayetlerde eskiden olduğu gibi ilk sırayı töre almazken para ve namus cinayetlerinin artışı tedirginlik yarattı.

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarma Genel Komutanlığı rakamlarına göre, Türkiye'de 2016'da polis ve jandarma sorumluluk bölgelerinde toplam 1.948 kişi cinayete kurban gitti. Güvenlik birimlerinin saptamalarına göre, alacak-verecek (para) ve namus cinayetleri ilk sıralarda yer aldı.

Türkiye'de polisin kontrol ettiği ve başta büyükşehirler, nüfusun yüzde 86'sının yaşadığı bölgelerde, 2016 yılında 1.562 kişi öldürüldü.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre, işlenen bu cinayetlerin yüzde 93'ü aydınlatılırken, yüzde 7'si faili meçhul kaldı. Jandarma sorumluluk bölgesinde ise 386 kişi cinayete kurban giderken, bu cinayetlerin yüzde 92'sinin failleri yakalandı. Bu istatistiklere göre, polis ve jandama sorumluluk bölgelerinde, geçen yıl, her gün 5 kişi öldürüldü.

Rakamlar göz önüne alındığında, nüfusun yoğun olduğu, kontrolsüz göç alan büyükşehirlerde cinayet olaylarının arttığı, nüfus bakımından küçük il ve ilçelerde, az göç alan bölgelerde ise azaldığı belirlendi. Cinayetlerde İstanbul ilk sırada yer alırken, bu kenti, Adana, Ankara, İzmir izledi.

Cinayetlerin nedenlerine bakıldığında para alışverişi (alacak-verecek, anlaşmazlık, gasp) ilk sırada, namus gerekçeleri (aldatma, eş, kız kardeşe tecavüz, taciz, terk etme gibi) ise ikinci sırada yer aldı.

Polis ve jandarmanın tespitine göre, diğer cinayet nedenleri şöyle sıralandı: "Aile içi şiddet, husumet (düşmanlık), kıskançlık, cinsel taciz, cinsel saldırı veya cinsel istismar, anlık gelişen olaylar, trafik tartışmaları, kumar, alkol kullanımına bağlı kavgalar, arazi anlaşmazlığı ve miras kavgaları."

TÖRE CİNAYETİ YANSIMADI

Türkiye'nin bir dönem kanayan yarası olan töreye bağlı cinayetler ise 2015 ve 2016 yıllarında polis ve jandarma tutanaklarına hiç yansımadı.

Cinayetlerin işleniş şekilleri incelendiğinde de ateşli silahlar ön plana çıktı. Buna göre Türkiye'de işlenen cinayetlerin yüzde 67'si tabanca, pompalı tüfek ve benzeri ateşli silahlarla işlendi. Ardından kesici, delici aletlerlerle (bıçak, çakı, şiş, tornavida) işlenen cinayetler gelirken, bunları boğma, asma, yüksekten atma, sert cisimle (odun, sopa, demir çubuk gibi) darp ederek öldürme takip etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*