Türkiye tepki göstermesin

Türkiye tepki göstermesin.15652
  • Giriş : 11.10.2007 / 09:57:00

Soykırım yasası kabul ediliyor. Türkiye'nin tepki göstermemesi bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Temsilciler Meclisi alt komisyonu, Dış İlşkiler Komitesinde 27 evet oyuna karşılık 21 hayır oyuyla geçen sözde Ermeni Soykırım yasası, Bush yönetimi tarafından da tepkiyle karşılandı.

Bush yönetimi, Türkiye’den, konuyla ilgili bir somut tepki göstermemesini istedi. Bush yönetimi adına konuşan, ABD Dışişleri Bakan yardımcısı Nicholas Burns "Derin bir hayal kırıklığı yaşıyoruz, umarız bizim için dünyadaki önemli ve değerli bir müttefikimiz olan Türkiye, bu konuyla ilgili herhangi bir somut tepki göstermez" dedi.

Burns gazetecilerin son gelişmelerle ilgili çeşitli sorularını da yanıtladı. Burns bir gazetecinin İncirlik üssünün kullanımı ile ilgili sorusunu da, İncirlik üssünün iki ülke arasındaki diğer işbirliği alanlarına ilişkin ABD'yi tehdit eder bir tutum içinde olmadığını belirterek "Çok uzun yıllardan beri Türklerle çok iyi şekilde çalışıyoruz, Türkiye, ABD için stratejik önem taşır. Irak konusunda bizimle işbirliği içindeler, oradaki askerlerimiz ihtiyaçlarını topluca, Türkiye’den İncirlik üssünden karşılamaktayız. Türkiye ile birlikte etkili bir şekilde çalışabilmeliyiz. Türkiye’nin her hangi bir şekilde bize İncirlik veya diğer birlikte çalıştığımız bölgelerle ilgili bir tehdidi olmamıştır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious