Türkiye terör sorununa servet harcadı: 250 milyar dolar

Türkiye terör sorununa servet harcadı: 250 milyar dolar.22602
  • Giriş : 15.11.2007 / 21:24:00

20 yılı aşkın zamandır Türkiye terörle mücadeleye yaklaşık 250 milyar dolar harcadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toptan, Zonguldak'ın Devrek ilçesine bağlı Eğerci belde Belediye Başkanı
Recep Civelek'i makamında ziyaret ederek çalışmaları hakkında brifing almasının ardından yaptığı açıklamada, Türkiye'nin demokrasiden vazgeçmesi durumunda terörle mücadelede daha çok zorluk çekeceğini söyledi.

Türkiye'nin her şeye rağmen demokrasiyi geliştirmeye, ekonomiyi daha
yükseklere çıkarmaya, refah düzeyini yükseltmeye ve terörle mücadele etmeye devam edeceğine dikkati çeken Toptan, şunları kaydetti:

''Terörle mücadele etmek için kalkınmamızdan da vazgeçemeyiz. Terörün,
Türkiye Cumhuriyeti'ne ciddi bir maliyeti vardır. 20 yılı aşan zaman içinde,
yapılan hesaplara göre Türkiye terörle mücadeleye yaklaşık 250 milyar dolar kaynak aktarmıştır. Ama devletin ve milletin bütünlüğü söz konusu olduğu zaman para önemli değildir. Maliyeti ne olursa olsun terörle mücadele edilecektir. Terörle mücadele sürdürülürken, kalkınmamızda da zerrece bir adım geri gitmeyeceğiz. Ülkemiz bunları yapabileceğini göstermiştir. Türkiye şu anda dünyanın en büyük 17. ekonomisidir. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünde de ülkemizi dünyanın en büyük 10. ekonomisti yapma hedefini koyduk. Ne olur... Terörle mücadelede daha çok enerji ve kaynaklar ayırmak zorunda kalırız. Ama kesinlikle o hedeften biz vazgeçmeyiz. Ne olur... 10. ekonomi olmayız da 11., 12. ekonomi oluruz. Türkiye öyle bir noktaya gelmiştir ki, ülkemizi durdurmak ve hızını kesmek mümkün değildir.

TÜRKİYE'NİN ONARIMI

Toptan, Türkiye'nin ciddi onarım döneminden geçtiğini belirterek, şöyle
dedi:

''Önümüzdeki bu onarımı yapılan alt yapı üzerinde yeni bir Türkiye'nin
inşası vardır. Yükselen ekonomisi, artan milli geliri, gelişen demokrasisi, yeni
anayasasıyla yeni modern bir Türkiye. AB üyesi olmasa bile Avrupalı bir Türkiye. Ancak Türkiye'de bir takım olaylar oluyor, terörle mücadelede de zaman zaman canımızı ağzımıza getiren gelişmeler yaşanıyor. Biliyoruz ki, Türkiye ekonomisi onlardan etkilenmiyor, sarsılmıyor. Türkiye böyle bir sağlıklı yolda ilerliyor. Zaman içerisinde inşallah bunun çok daha güzel ve somut sonuçlarını vatandaşlarımız yakından izleme imkanı bulacaklardır.''

Başkan Civelek'in dünyaca ünlü Devrek bastonu armağan ettiği Toptan, ''Bu
bastonla yaramazlık yapanı kovalayacağım'' diyerek espri yaptı.Bastonlardan kendisinde 50'ye yakın olduğunu ve biriktirdiğini belirten Toptan, TBMM'nin kristalden yapılmış ambleminin yanı sıra korumalarına otomobilinden getirttiği çerçeveli fotoğrafını imzalayarak Civelek'e verdi. Özbağı belde Belediye Başkanı Bilal Hızarcı da, Toptan'a, dünyaca ünlü Devrek bastonu armağan etti. Başkan'ın çöp ve itfaiye aracı istemesi üzerine Toptan'ın, ''Sen orada yangın çıkarmamaya çalış'' diyerek espri yapması gülüşmeleri yol açtı. Toptan'ı, ziyaretinde karşılayan kadın ve çocukların yer aldığı çok sayıda vatandaş sorunlarını dile getirdiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious