Türkiye topraklarında aydın zor yetişiyor

  • Giriş : 31.01.2006 / 00:00:00

Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakkı Uyar, Türkiye'nin ihtilal dönemlerinde birçok aydınını kaybettiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Adalet ve Demokrasi Haftası etkinlikleri çerçevesinde Muğla Belediyesi tarafından "Türkiye'de Aydın Kıyımı, Siyasal ve Toplumsal Bellek Kaybı" konulu bir konferans düzenlendi. Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan toplantı salonundaki konferansa Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Muğla Şubesi, Muğla Barosu, Muğla Gazeteciler Cemiyeti, ÇYDD, CUMOK, KESK, İHD ve Muğla Sanatseverler Derneği de katkı yaptı.

Çeşitli aydınları ve Aydın kıyımlarını konu alan bir slayt gösterisiyle başlayan konferansa Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün'ün yanısıra Muğla Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şener Oktik, CHP Muğla İl Başkanı Mehmet Kocagöz, Merkez İlçe Başkanı Erol Kutlay, ADD Muğla Şube Başkanı Ali Rıza Koca ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle vatandaşlar katıldı.

Konuşmacı Dokuz Eylül Üniversitesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakkı Uyar, Türkiye'nin ihtilal dönemlerinde birçok aydınını kaybettiğini belirterek, "Türkiye toprakları maalesef Aydın yetiştirme açısından verimli değil. Aydınlar zor yetişiyor fakat kolay kaybediliyor. En yakın örnek olarak Irak Savaşı'nda bile birçok Aydın ve bilim adamı, bilerek veya bilmeyerek katledilmiştir." diye konuştu.


"AYDIN, ÜZERİNE VAZİFE OLMAYAN İŞLERLE UĞRAŞAN KİŞİDİR"


Türkiye'de Aydın kavramının çok farklı anlaşıldığını dile getiren Doç. Dr. Uyar, "Ülkemizde diploma sahibi ve okumuş kişilere Aydın deniyor. Bu çok yanlış bir tanım. Bu kişiler Aydın değil, uzmandır. Aydın, üzerine vazife olmayan işlerle uğraşan kişidir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin yakın döneminin modernleşme tarihi olduğunu ancak bir türlü modernleşilemediğini belirten Uyar, "1923 ile 1950 arası radikal modernleşme, 1950 ile 1980 arası popüler modernleşme ve modernite projesinin aşındığı dönem olan 1980 sonrasının Aydın kavramları birbirinden farklıdır." dedi.

1977 sonrasında arka arkaya işlenen cinayetlerle hem sağ hem sol kesimde birçok aydının katledildiğine dikkat çeken Doç. Dr. Uyar, şunları söyledi: "Mehmet Ali Ağca'nın serbest bırakılmasıyla gündeme gelen Abdi İpekçi cinayeti, Türkiye'de solun ilk yenilgisidir. CHP, bu cinayetle basındaki en büyük desteğini kaybetti. Faili meçhul cinayetler hakkında, Uğur Mumcu sayesinde bilgi sahibi olunmuştur. Ağca'nın serbest bırakılmasının ardından herkes Mumcu'nun kitaplarına sarıldı." diye konuştu.

ABD'nin 1977 yılında dünyadaki birçok önemli ve stratejik müttefikini kaybettiğini belirten Hakkı Uyar, Türkiye gibi bir müttefikini de kaybetme korkusunun 12 Eylül dönemine yol açtığını öne sürdü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious