'Türkiye trenin altında kaldı'

'Türkiye trenin altında kaldı'.9349
  • Giriş : 30.11.2006 / 00:00:00

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, AB Komisyonu'nun, müzakerelerin 8 başlıkta durdurulması talebini, çirkin bir at pazarlığı, ahlaksız bir teklif olarak değerlendirdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ATO Başkanı Sinan Aygün yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs şartının her müzakerede Türkiye'nin önüne konulacağının artık bir sır olmaktan çıktığını kaydetti. Aygün açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Ne kadar diplomatik dil kullansalar da, gerçek düşüncelerini gizlemeleri mümkün değil. Mızrak çuvala girmiyor. Niyetleri Kıbrıs'ı Türkiye'nin elinden almak. Türkiye 'vermem' dediği sürece Avrupa Birliği rayında daha çok kaza olacak. Avrupa Birliği'nin Türkiye'yi almaya niyeti yok. Olmayacak da. Olmayacak bir duaya amin diyerek, ardı ardına ödün vermek, yetmedi Kıbrıs'ı feda etmek mümkün mü? Değilse, kaza nedeniyle duran tren, olduğu yerde çakılıp kalacak. Hiçbir şey olmamış gibi etrafa gülücükler yağdırmak Türkiye'ye yakışmaz. Aklımızı başımıza alalım. AB, bir rüya olmaktan çoktan çıktı. Bunun adı karabasan."

SEÇİMLERDE AB'Yİ DE OYLAYALIM

2007 yılında yapılacak genel seçimlerde, Avrupa Birliği'ne üyelik konusunda referandum yapılmasını da öneren Aygün, "Bu önerinin hiçbir parasal maliyeti yok. Gelin Türk halkına soralım. AB'ye 'evet' mi diyor, 'hayır' mı? Neden korkuyoruz? Halktan korkulur mu? Sonuç, (hayır) çıkarsa AB'nin önüne bu sonucu koyarsınız. Dersiniz ki, bakın Türk halkı da sizi istemiyor." dedi.

Bugüne kadar Türkiye'ye 100 milyar dolara yakın zarar veren Gümrük Birliği'nin, AB'ye girene kadar askıya alınmasının ciddi olarak düşünülmesi gerektiğini kaydeden Aygün, "Türkiye Avrupa Birliği'ne mahkum değil, ancak kafalardaki düşünceler mahkum. Bu kafa değişmediği sürece Türkiye çıkış yolunu bulamaz. Gümrük Birliği, malların serbest dolaşımı gibi 8 fasılda müzakereler askıya alındı. O zaman biz de Gümrük Birliği'ni askıya alalım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious