Türkiye turizmde 52. sırada

Türkiye turizmde 52. sırada.18207
  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Dünya Ekonomi Forumu'nun Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu'nda İsviçre, Avusturya ve Almanya ilk üç sırayı paylaşırken, Türkiye 52. oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünya Ekonomik Forumu uzman ekonomisti Jennifer Blanke "Çalışmamız bir güzellik yarışması ya da bir ülkenin çekiciliği ile ilgili değildir. Tam aksine bu çalışma ile her ülkede seyahat ve turizm endüstrisini geliştirmek için o ülkeyi çekici hale getiren etkenleri ölçmeye çalıştık. İsviçre, Avusturya, Almanya, Hong Kong ve Singapur'un ilk beşte yer almaları bu ülkelerdeki destekçi ve denetleyici iş kanunları, dünya standardında taşımacılık ve turizm altyapısı ile insan ve tabii kaynaklarını geliştirme çabalarının önemini göstermiştir." dedi.

Ayrıca ülkelerin karşılıklı değerlendirildiği bu çalışmanın seyahat ve turizm sektöründe rekabeti değerlendirme, iş hayatında kararlar alma ve turizm sektörünü geliştirmek isteyen hükümetlere yol göstermede faydalı olacağı bildirildi.

İlk defa hazırlanan rekabet endeksinde 124 ülke karşılaştırılıyor. Endeksin hazırlanmasında kamuya açık bilgiler, uluslararası uzman kurumların görüşleri, kamuoyu yoklamaları ve ortak araştırma enstitülerinden derlenen bilgilerden faydalanılmış. Seyahat ve turizmin temeli sayılan etkenlerden bazıları şöyle sıralanmış: Uygulanan politika ve kanunlar, çevre kanunları, güvenlik, sağlık ve hijyen, hava ve kara taşımacılığı altyapısı, fiyatların uygunluğu, insan gücü, ve tabii ve kültürel kaynaklar.

Petrol gelirlerinin yanında turizme yaptığı dev yatırımlarla dünya medyasında ön plana çıkan Birleşik Arap Emirlikleri Seyahat ve Turizm Endeksinde 124 ülke arasında 18. sırayı aldı. BAE'ye en yakın Ortadoğu ülkesi ise 32. sırada yer alan İsrail. İlk 100'e giren diğer bölge ülkeleri ise Katar (36), Ürdün (46), Bahreyn (42) ve Kuveyt (67). Listede Türkiye ise 52. sırada yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious