Türkiye turizmdeki hizli gelismeye ayak uyduramiyor

Türkiye turizmdeki hizli gelismeye ayak uyduramiyor.35932
  • Giriş : 06.11.2005 / 00:00:00

ANTALYA - Dünya turizmindeki hizli gelismeler, sektör kurumlarini degismeye zorluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Turizmdeki gelismelerin sektördeki yapilanmaya etkisini arastiran Turizm Gazeteci ve Yazarlari Dernegi (TUYED) sektörle birlikte örgütlerin de kendini yeniledigini bildirdi. Turizmde rekabetin kizistigi sonucunun elde edildigi arastirmada, bu baglamda birlesmelerin de hizlandigi vurgulanirken, Avrupa'daki gelismelerin turizmde sektörel degisim sürecindeki Türkiye'yi de yakindan etkileyecegi fakat Türkiye'nin bu hizli gelismeye ayak uyduramadigi duyurdu.

TUYED'in "Turizmdeki Gelismelerin Kurumsal Yapi ve Örgütlenmelere Yansimasi" baslikli arastirmasinda, Türkiye turizminde örgütler arasindaki daginiklik sürerken, Avrupa'daki birlesmelerin hem sektör hem de kurumlar düzeyinde hizlandigina dikkat çekiliyor. Yapilan arastirmada sektörlerin birlesme çabasi içine girdiklerine dikkat çekilirken, arastirmanin devaminda su ifadelere yer veriliyor:

"Avrupa ülkelerinde ulusal turizm aktörleri, ortak amaçta birleserek devlet destekli yeni tedbirler aliyor. Sektörde yasanan birlesmelerden sonra bir süreden beri Avrupa'da kurumlar da tek çati altinda birlesmelere yöneldi. Bu sürecin Türkiye'ye olasi etkileri, alti ülkenin turizm kurum-kuruluslarinin çalismalarinda meydana gelen degisiklikler ve mevcut yapilari, Türkiye ile kiyaslamali olarak incelendi. Birlesmelerin etkisi henüz Türkiye'ye tam olarak yansimamakla beraber, bunun önümüzdeki günlerde gündeme gelmesi bekleniyor."

TUYED'in arastirmasinda ayrica, Avrupa'dan birlesme ve kabuk degistirmeye ilk örneklerin Almanya ve Ingiltere'den geldigi kaydediliyor. Arastirmada, Alman Seyahat Acenteleri ve Tur Operatörleri Birligi'nin DRV adini degistirip Alman Seyahat Birligi oldugu hatirlatilirken, Ingilizlerin de, önümüzdeki 10 yil içinde ulusal gelirlerini yüzde 50 artirmak için tek yürek halinde çalisma karari aldigi açiklaniyor.

Bu karar dogrultusunda ilk olarak Ingiliz Seyahat Acenteleri Birligi(ABTA) ile Tur Operatörleri Federasyonu'nun (FTO) birlestiginin ortaya kondugu arastirmada, ülkelerin hangi kosullarda nasil birlestigi de mercek altina aliniyor. "Yillik 185 milyar Avro hacme sahip Almanya Avrupa seyahat endüstrisinin en büyük pazaridir. Turizm bakanligi olmayan ülkede, DRV dahil turizmle ilgili tüm kurum ve kuruluslar Alman Turizm Endüstrisi Birligi çatisi altinda toplaniyor. Avrupa seyahat endüstrisi pazarinin ikinci büyük merkezi Ingiltere'de pazardaki gelismelere karsilik verebilmek amaciyla "Turizm Agi Uygulama Dokümani" hareketi baslatildi. Bugüne kadar ayri çalisan tur operatörleri örgütü FTO ile seyahat acentalari örgütü olan ABTA birlesme karari aldi. Dünyanin en çok turist çeken ülkesi Fransa'da sektördeki örgütlenme Maison de la France'da gerçeklesiyor. Turizm Bakanligina bagli faaliyet gösteren kuruma, turizmdeki tüm kurum ve kuruluslar üye. Maison de la France'nin tanitimda görevli 280 çalisani var ve tanitim bütçesi 64 milyon Avro'ya ulasiyor. Bütçenin yüzde 40'i devletten, geri kalani ise üyelerden saglaniyor. Ispanya Turizm Örgütü (TURESPANA) Planlama, gelistirme, uygulamanin yani sira, bölgesel ve yerel otoriteler ile sektör temsilcilerine katki sagliyor. Toplam 505 personeli var ve bunlarin 208'i yurt disi ofislerinde çalisiyor. Sektör adina ülkeyi uluslararasi pazarda tanitmayi üstlenen örgütün 2005'te 115 milyon Avro olman bütçesinin 60 milyonunu yurt disi tanitima harciyor. Türkiye ise, sektördeki örgütlenme yapisi turizmdeki hizli gelismeye ayak uyduramiyor. Sektörü olusturan konaklama-pazarlama-ulastirma ve diger kesimleri bir çati altinda birlestirmek amaciya daha önce TUSEK ve TÖSEK adiyla yapilan girisimler basarisiz oldu. Sektörü temsil edebilecek bir yapilanma su anda yok."

Türkiye'de sektör örgütlenmesinin turizmdeki gelismeye uygun seyir izlemedigine dikkat çekilen arastirma ile ilgili olarak bilgi veren TUYED Baskani Kerem Köfteoglu, Avrupa'da kurumlari kendilerini degistirirken, Türkiye'nin bu sürecin disinda kalamayacagini bildirdi. Köfteoglu, sektördeki toparlanma sürecinin iki ön sarti bulundugunu söylerken, "Bunlardan biri, sektörde yillardir sürüncemede kalan üstyapi örgütlenmesinde anlasma saglanmasi. Digeri ise devletin turizm politikasinin belirlenmesidir. Bu gerçeklestiginde Türk turizmi ayaklari üzerine kalkip, ülke ekonomisine olaganüstü katkilar saglar." açiklamasinda bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious