Türkiye üç gündür fırtınaya tutuldu! İşte bilanço

  • Giriş : 13.11.2007 / 08:22:00

İstanbul’da deniz ulaşımı durdu. Karadeniz’de gemiler battı. Ege’de tekneler alabora oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bursa’da 93 kişi sobadan zehirlendi, bir kişi hayatını kaybetti. İstanbul’da deniz ulaşımı durdu. Karadeniz’de gemiler battı. Ege’de tekneler alabora oldu. Ancak İstanbul beklediği suyu toplayamadı

Türkiye üç gündür fırtınaya tutuldu. Marmara, karadeniz, Akdeniz ve Ege bölgelerinde etkili olan fırtına dün de sürdü. Lodos olarak görülen sert rüzgarlar İstanbul’da deniz ulaşımını durdurdu, Bursa’da soba zehirlenmelerine neden oldu. Öte yandan İstanbul’da zaman zaman rüzgarla birlirte oluşan sağanak yağışlar etkiledi olmadı ve baarjlarda ancak iki günlük su toplanabildi.

İSTANBUL

Türkiye’nin emgakenti İstanbul dün kabus dolu bir gün yaşadı. Şiddetli lodos nedeniyle deniz ulaşımı aksayınca Anadolu yaaksından Avrupa yakasına geçişi boğaz köprüleri yüklendi. Yüzbinlerce İstanbullu’nun iş yerlerine gidişi saatler sürdü. Öte yandan bu kabus gününe bir kötü haber de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş’dan geldi. Topbaş, son yağışların havzalarda istenilen neticeyi vermediğini belirterek, “Su tasarrufunu alışkanlık haline getirmek zorundayız” dedi. Topbaş, Büyükşehir Belediye Meclisinin 4. toplantı yılının ilk birleşimine katılarak Meclisi yönetti. Meclis toplantısında konuşan Topbaş, İstanbul’un su sıkıntısını gidermeye yönelik yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. İstanbullulara, suyu kesmeyecekleri sözünü verdiklerini ve bugüne kadar da bu sözlerini yerine getirdiklerini ifade eden Topbaş, ancak hala bu sıkıntının geçmediğini söyledi. Topbaş, “Son yağışlar, İstanbul’un 2.5 günlük su ihtiyacını karşıladı. Biz çok yağmur yağdı diye düşündük ama havzalarda istediğimiz neticeyi vermedi. 4.5 milyon metreküp kaynak oluşturdu. Su tasarrufunu alışkanlık haline getirmek zorundayız” diye konuştu.

BURSA

Bursa’da saatteki hızı 60 kilometreye ulaşan lodos nedeniyle sobadan sızan karbonmonoksit gazından zehirlenen 93 kişinin hastanelere kaldırıldı. Bursa Sağlık Müdürlüğü “Lodos nedeniyle şofbenden sızan gazdan zehirlenen 1 kişinin ise hayatını kaybettiği” ni bildirdi. Yetkililer lodosta Bursalılardan soba yakmamalarını da istedi.

DOĞUDA KAR YOLLARI KAPADI

Soğuk ve yağışlı hava Erzurum, Ağrı ve Ardahan’da etkili oldu. Gece boyunca devam eden kar yağışı yüzünden Erzurum’un, 104 köyü ile ulaşımı kesildi. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, kar kalınlığı Ağrı ve Ardahan’da 2, Erzurum’da 20, Palandöken Dağı’nda 33 santimetreye ulaştı. Gecenin en düşük sıcaklıkları sıfırın altında olmak üzere Erzurum’da 11, Ardahan 4, Kars’ta 2, Erzincan ve Iğdır’da 1 dereceyi buldu.

KARADENİZ

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. Ereğli İşletme Müdürü Bünyamin Önder, 2 gündür etkili olan fırtına nedeniyle çok sayıda direk yıkıldığı için enerji nakil hatlarının koptuğunu, kimi köylere elektrik verilememesinin yanısıra önemli oranda hasar meydana geldiğini söyledi.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious