Türkiye üç PKK liderini istiyor

  • Giriş : 18.10.2007 / 09:01:00

TBMM, sınır ötesi harekat yetkisini dün tarihi bir uzlaşmayla verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye Büyük Millet Meclisi , Türk Ordusu'na bölücü örgüt PKK'yı yuvalandığı Kuzey Irak'ta yok etmek için gereken sınır ötesi harekat yetkisini dün tarihi bir uzlaşmayla verdi.

İzin tezkeresi 19'a karşı 507 oyla kabul edildi. 19 red oyu, 16 DTP'li, bağımsız Hamit Geylani, ÖDP'li Ufuk Uras ve CHP'li Eşref Erdem'den geldi. Oylamaya DTP'den 4, CHP'den 8, AKP'den 7, DSP ve MHP'den 1'er vekil katılmadı.

Vakit kaybetmek istemiyoruz

Başbakan Erdoğan Türk ordusunun Kuzey Irak'a girmesine karşı çıkan Amerikan Başkanı Bush ile 5 Kasım'da Washington'da görüşecek. Erdoğan, Kuzey Irak'ın kontrolünü elinde tutan Amerikan'ın başkanı Bush'a "Irak yönetiminin terör örgütü PKK'nın üç sözde liderini Türkiye vermesi için baskı yapın. Türkiye'ye yönelik kanlı eylemlerin emrini veren bu katiller bize verilmezse operasyon yapacağız" diyecek.

HEPSİNİN ADRESLERİ ELİMİZDE

Başbakan Erdoğan hem Haşimi'ye ve hem Maliki'ye kesin bir dille şunları söyledi: "Sınır ötesi operasyon yapmamamız için tek bir şartımız var. Bölücü örgütün en önde gelen sözde 3 lideri Cemil Bayık, Murat Karayılan ve Zübeyir Aydar Kuzey Irak'talar. Bulundukları adresleri Türk istihbarat birimleri çok iyi biliyor. Bize bu 3 elebaşını yakalayıp hemen teslim edin bizde Kuzey Irak'a girmeyelim. Aksi taktirde operasyonu yapacağız"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious