'Türkiye ucube şehirler ülkesi'

  • Giriş : 13.01.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Türkiye'de metropoller dahil hiçbir ilin çevre düzeni planı olmadığını belirterek, ''Böyle olunca da gücü yeten yetene oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Pepe, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen Çevre Düzeni Planı (ÇDP) değerlendirme toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, ÇDP'nin bölgelerin, havzaların veya ülkenin stratejik hedeflerini tayin eden bir plan olduğunu belirtti.

Bakan Pepe, planın, detaya inmeden işin ana felsefesini ortaya koyarak tarım, sanayi, turizm gibi temel sektörlerin nasıl planlanması gerektiğini belirlediğini söyledi.

ÇDP yapma ve yaptırma yetkisinin Çevre ve Orman Bakanlığında bulunduğunu ifade eden Pepe, Türkiye'de 40 yılı aşkın süre içinde yapılması gereken ÇDP'nin sadece yüzde 5'inin gerçekleştirildiğini, onun da bütünlük arz etmediğini kaydetti.

Bakan Pepe, Türkiye'de metropoller dahil hiçbir ilin ÇDP'si bulunmadığına dikkat çekerek, şöyle konuştu:

''Böyle olunca da gücü yeten yetene oluyor. İsteyen istediği yere fabrika, site kurdu. Böyle olunca da Türkiye, ucube şehirlerin bulunduğu, çarpık sanayileşen bir ülke haline geldi. Türkiye bunun bedelini ödedi, ödemeye de devam ediyor. Marmara'da 1999 yılında yaşanan depremde gördük ki birinci sınıf tarım topraklarında siteler vardı. Stratejik, yön veren planlar olmadığı için bu olaylar yaşandı.''

''Türkiye'nin milli servetini kurda, kuşa yedirmek istemiyoruz'' diyen Bakan Pepe, şunları söyledi:

''Türkiye'de yapılar kuruluyor, plan daha sonra geliyor. Plana göre değil, yapılana göre plan hazırlanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama, anlayış yoktur. Bu sadece bize özgüdür. Bu yol, yol değil. 2004, 2005 ve 2006 yıllarında yapılan çalışmalarla, Türkiye'nin büyük metropolleri dahil olmak üzere ülkenin yüzde 50'sinin ÇDP'sini hazırladık. Planların bir kısmı tamamlandı, bir kısmının çalışmaları ise devam ediyor. Planlar birkaç ay sonra tamamlanacak ve Türkiye plansız dönemini arkada bırakacak.''

-''MEVZUAT BOŞLUĞUNDAN YARARLANMIŞLAR''-

ÇDP ile Türkiye'nin sürdürülebilir kaynaklarını korumak istediklerini belirten Pepe, ''Geleceğimizin kurban edilmesini istemiyoruz. Bu planlar o nedenle çok önemlidir. Türkiye'de 3 bine yakın sanayi işletmesi tarım arazileri üzerine kurulmuş. Mevzuat boşluğundan yararlanmışlar ve tarım deposu ruhsatı almışlar. Bunun nasıl olduğunu ben de tam anlayamıyorum'' dedi.

Toprak Koruma Kanunu çıkarılarak çarpıklıklara son verilmesinin hedeflediğini kaydeden Pepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye'de ÇDP olsaydı bugün yaylalarda ucube yapılar olmazdı. Kamyon şoföründen belediye başkanı, kasaptan imar müdürü olursa işte böyle olur. Sabah kalktıklarında ilk iş olarak 'Nereye ruhsat verelim, hangi yolu daraltalım' diye düşünüyorlar. İçimizi karartmaya kimsenin hakkı yok. Onayladığımız planlar Tanrı buyruğu değildir. Mühendislikte en mükemmel diye bir şey yoktur. Sadece günün şartlarında en iyisini yapabilirsiniz. Türkiye'nin ekosisteminin zenginleşmesi gibi birçok alanı etkileyecek plan yapmaya çalıştık."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious