Türkiye uçurumun kıyısından dönmüş!

Türkiye uçurumun kıyısından dönmüş!.18513
  • Giriş : 07.05.2009 / 22:00:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 16:39:56

Eruygur'un hazırlattığı öne sürülen darbe planları, Asrın Davası’nın delil klasörlerinde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Askeri darbeye tanık olanlar neler yaşadı? Bu soruyu, şimdilerde Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan Osman Tüfekçi'ye ve 78'liler Vakfı Girişimi sözcüsü Celalettin Can'a sorduk.

Görüntülerdeki bu darbe belgesi, bir kurgu romanın veya hikayenin parçası değil. Asrın Davasının delil klasörlerinde yer alan ve Emekli Orgeneral Şener Eruygur ve onun emrinde çalışan Emekli Albay Hasan Atilla Uğur'dan çıktı.

Şener Eruygur'un, Jandarma Genel Komutanı olduğu dönemde hazırladığı darbe planlarından biri. Adı Ayışığı. Hazırlanan darbede neler yapılacağı yazılı. Ergenekon Terör Örgütü iddialarıyla ortaya çıkan yapılanma amacına ulaşamadı. Peki ya ulaşsaydı? Neler olabilirdi? Samanyolu Haber 1980 darbesini yaşayan iki isme mikrofon uzattı. Onlardan biri 29 yıl hapis yatan Osman Tüfekçi diğeri de 1999'da cezaevinden çıkan Celalettin Can. Anlatılanlar, Ergenekon örgütünün, yapmak istedikleri hakkında önemli fikirler veriyor.

IFrame

Ergenekon Terör Örgütü iddialarıyla ortaya çıkan yasadışı yapılanmanın, kaos ortamı oluşturarak askeri darbeye zemin hazırlamaya çalıştığını duymayan kalmadı. Onlar askeri bir darbenin sonuçlarını iliklerine kadar yaşadılar. O yüzden anlattıkları önemli.

Anlatılanları dinledikçe, yasadışı Ergenekon örgütünün amacına ulaşması halinde neler yaşanabileceği daha net ortaya çıkıyor.

İşte bir darbeyi yaşayanların anlattıkları ve ortaya çıkan yazılı darbe planları...İnsan bütün bu tabloyu görünce, Türkiye'nin nasıl büyük bir uçurumun kıyısından döndüğünü daha net görüyor.

12 Eylül askeri darbesinden sonra yaklaşık 105 bin kişi örgüt davalarından yargılanmıştı. Ancak gözaltına alınan kişi yaklaşık bir milyondu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*