Türkiye unutulmaz bir deneyimdi

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Papa 16. Benedictus,'Unutulmaz bir deneyimdi'dediği Türkiye ziyaretinin "Müslümanlarla Hıristiyanlar arasında daha verimli bir diyaloğa vesile olmasını umduğunu" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her pazar düzenlenen Angelus duası nedeniyle dün Vatikan'ın Aziz Petrus Meydanı'na kendisini dinlemeye gelen Katoliklere hitap eden Papa 16. Benedictus, Türkiye seyahatine de değindi. Çarşamba günü Vatikan'da yapılacak olan genel kabul merasiminde de Türkiye seyahatine değineceğini kaydeden Papa, şöyle konuştu:
"Geçen günlerde Türkiye'ye yaptığım dinsel ziyaretle ilgili olarak, bir kez daha sizlerle birlikte Rabbimize şükretmek istiyorum: O seyahatte, tüm Hıristiyanların dualarının bana yoldaş ve refakatçi olduğunu duyumsadım. Hepinize nazik teşekkürlerimi sunuyorum. Önümüzdeki çarşamba, genel kabul merasiminde o unutulmaz ruhani ve irşat deneyiminden daha ayrıntılı biçimde konuşma olanağım olacaktır."

Teşekkür etti

Seyahatinin düzenlenmesine katkıda bulunanlara ve Türk makamlarına da teşekkür eden Papa 16. Benedictus, bu konudaki duygularını ise şu sözlerle dile getirdi:

"Bu vesileyle seyahatimi organize etmiş olanların tümüne ve de bunun barışçıl ve semereli geçmesine muhtelif biçimlerde katkıda bulunmuş herkese yeniden şükranlarımı sunuyorum. Beni geleneksel konukseverlik ruhuna yaraşır biçimde karşılamış olan Türk yetkililere ve dost Türk halkını da bu çerçevede anmak istiyorum."

Papa, İzmir ve İstanbul'da bir araya gelme olanağı bulduğu Katolikler hakkında da şöyle konuştu:
"Özellikle de Türkiye topraklarında yaşamakta olan Katolik cemaatini sevgiyle anmak istiyorum. Bu pazarla birlikte Adventus Yortusu'na girerken, orada hiç de kolay olmayan koşullarda yaşayan kardeşlerimizle seyahat vesilesiyle buluşma ve ayin yapma olanağı bulmuş olduğumu da belirtmek isterim. Onlar, muhtelif uyruklardan oluşan, heyecanları ve imanlarıysa güçlü olan küçük bir sürü konumundalar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious