Türkiye ve ABD, PKK'da anlaştı

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Amerikalı terör uzmanı Daveed Gartenstein-Ross, Türkiye ile ABD’nin PKK’yla mücadele konusunda bir anlaşma yaptığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Daveed Gartenstein-Ross, uluslararası terörle mücadele sitesi counterterorismblog.org adresinde yazdığı makalesinde, Türkiye’nin son dönemde attığı adımların, PKK’yla mücadelede Amerika Birleşik Devletleri’yle varılan anlaşmanın ürünü olduğunu belirtti. ABD, Türkiye ve Irak arasında oluşturulan stratejinin, Türkiye’nin Irak’a tek taraflı bir operasyon düzenlememesini öngördüğünü ifade eden Ross, böyle bir müdahalenin Türk askerini yanlışlıkla PKK dışındaki Kürt güçleri ve hatta ABD güçleriyle karşı karşıya getirebileceğini savundu.

Son dönemde Türkiye’nin bazı adımlar attığı belirtilen yazıda, Irak sınırına 50 bine yakın askerin yerleştirildiği, geçen hafta da Hakkari Yüksekova’ya yüzlerce tank ve asker gönderildiği savunuldu. Yazıda, bu gelişmelerin, NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip Türkiye için bile önemli bir kuvvet kaydırma olayı olduğu belirtildi.

“TÜRKİYE KUZEY IRAK’I VURUYOR”

Türkiye’nin zaman zaman Irak’a müdahale ettiği yönünde bilgiler bulunduğunu hatırlatan Ross, 7-8 Ağustos günlerinde Kuzey Irak’taki PKK kamplarının top ateşine tutulduğu haberleri geldiğini, 12 Ağustos’tan sonra da Türk askerinin Hakurk PKK kampını birkaç gün boyunca vurduğunu savundu.

Türkiye’nin son dönemdeki bu adımlarının, ABD ile varılan anlaşmanın dört unsuru olduğunu gösterdiği aktarılan yazıda, bunlar şu şekilde sıralandı:

“1- Anlaşmanın el sıkışmadan öte gitmediği eleştirileri olsa da son gelişmeler bu anlaşmanın Türkiye’ye PKK’nın kökünü kazımak için Kuzey Irak’a girme konusunda belirli bir boşluk bıraktığı görülüyor. Iraklı güçlerin bu savaşta yer aldığına dair haberler olmasa da Irak polisi PKK’ya bağlı bazı ofisleri kapattı.

2- Anlaşma, Türk askeri ile PKK dışındaki Kürt güçleri ya da ABD askerleri arasında yanlışlıkla bir çatışma yaşanmasını önlüyor. Türkiye’nin Irak’a girmesi sonucu kazara yaşanabilecek bir çatışma büyük bir kaygı oluşturuyor.

3- Yerel Kürt güçleri Türkiye’nin müdahalesine, bu müdahalenin PKK ile sınırlı kalması halinde karşı çıkmıyor gibi görünüyor.

4- Bu anlaşma, İran’ın Türkiye ile ABD’nin arasına girmesini önleme amacı taşıyor.”

Yazıda son olarak, “Türkiye ile ABD arasında PKK konusunda varılan anlaşma, bu aşamada bir diplomatik zafer olarak görülmeli” ifadeleri de yer aldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious