Türkiye ve Azerbaycan ortak lobi stratejisi belirliyor

  • Giriş : 24.11.2006 / 00:00:00

TÜRKİYE ve Azerbaycan lobi kuruluşlarının yurtdışında işbirliği yapmaları ve birlikte faaliyet göstermeleri amacıyla 'Ortak Stratejik Belgesi' hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yurtdışında yaşayan Azerbaycanlılardan sorumlu Devlet Bakanı Nazım İbrahimov, bugün Bakü'de düzenlediği basın toplantısında taslak belgenin tamamlanarak Türk Dışişleri'ne incelenmek üzere sunulduğunu söyledi. Dünyanın çeşitli ülkelerindeki Türk ve Azeri lobilerini biraraya getirmeyi amaçlayan belgenin, yurtdışında yaşayan Türk ve Azeri vatandaşlarının bulundukları ülkelerin siyasi ve hukuki durumları gözönüne alınarak hazırlandığı bildirildi. Belgede, Azerbaycan ve Türkiye diaspora teşkilatlarının ortak faaliyetini belirleyen tarihi, siyasi, iktisadi ve sosyal faktörler ile işbirliğinin prensip ve çerçevesi ile ilgili kurallar yer alacak.

ERMENİ İDDİALARINA KARŞI GÜÇBİRLİĞİ

Azerbaycan ve Türk lobi teşkilatlarının Ortak Faaliyet Strateji Belgesi'nde iki ülke vatandaşlarının bulundukları ülkelerde sosyal ve siyasi hayata daha etkin katılımı ile Ermenistan'ın Türklere karşı yürüttüğü sözde soykırım iddiaları ile mücadele konularında somut hedefler belirlenecek.

Azeri Bakan İbrahimov'un verdiği bilgiye göre, belge taraflarca önümüzdeki Mart ayında Bakü'de düzenlenecek Türk ve Azeri Lobi Kuruluşlarının Başkanları 1. Forumu'nda imzalanacak. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in teşebbüsü ile toplanması planlanan 1. Ortak Lobi Forumu'nun Türk Dışişleri tarafından da çok önemsendiği ve iki ülke lobi kurumlarına potansiyellerini birleştirmek imkanı yaratacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious