Türkiye ve İngiltere için stratejik merkez

Türkiye ve İngiltere için stratejik merkez.23634
  • Giriş : 11.11.2008 / 23:50:00

Türk-İngiliz Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti ı Milletvekili Suat Kınıklıoğlu, Türkiye'de bir stratejik iletişim merkezi kurulacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suat Kınıklıoğlu, düzenlediği basın toplantısında, Türk-İngiliz Dostluk grubu çerçevesinde Londra'da, İngiltere'nin Avrupa Bakanı Carolyn Flint, Muhafazakar Parti'nin gölge Avrupa bakanı Mark Fransua, Türk-İngiliz Parlamentolararası Dostluk Grubu İngiliz Başkanı İşçi Partisi Milletvekili Bob Laxton ve iş çevreleriyle görüşmeler yaptığını söyledi.

Kınıklıoğlu, kurulacak stratejik iletişim merkezinin ana amacının, Türkiye'nin AB sürecine katkı sağlayacak bir iletişimin gerçekleştirilmesinin yolunu açmak olduğunu bildirdi.

AB içindeki sivil toplum örgütleri, düşünce kuruluşları, dışişleri mensupları ve başbakan danışmanlarına yönelik bir stratejik yaklaşımın belirlenmesinin hedeflendiğini belirten Kınıklıoğlu, İngiltere ziyareti boyunca muhataplarıyla bu konuda İngiltere ile nasıl bir işbirliği yapılabileceği üzerinde durduklarını kaydetti.

-''TÜRK-İNGİLİZ FORUMU''-

İngiltere'nin kendi AB'ye üyelik sürecindeki deneyimleriyle Türkiye'ye yardımcı olabileceğine işaret eden Kınıklıoğlu, Türk-İngiliz Dostluk Grubu çerçevesinde yine Türkiye'nin AB üyeliği sürecine desteğe yönelik olarak, Türk-İngiliz Forumu'nun oluşturulmasının çalışmalarına başladıklarını kaydetti.

Kınıklıoğlu, Forum'un İngiltere ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilere anlam katacak bir yapıda olmasını ve siyasetçileri, işadamlarını, düşünce kuruluşlarının mensuplarını, sanatçıları çatısı altında barındırmasını öngördüklerini anlattı.

Yılda 1 kez sırayla İngiltere ve Türkiye'de dönüşümlü olarak toplantılar düzenlemesi öngörülen Forum'un İngiltere Parlamentosu'nda 130 üyesi bulunan dostluk grubundan büyük destek alacağına da işaret eden Kınıklıoğlu, konuyu grubun İngiliz başkanı Bob Laxton ile de ayrıntılı biçimde görüştüklerini bildirdi.

Bu çerçevede Türkiye'de yatırım yapan İngiliz şirketleriyle de görüşmeler yaptıklarını anlatan Kınıklıoğlu, Forum'un yalnızca iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi hedefine yönelik olmayacağını, Ortadoğu gibi iki ülkeyi de ilgilendiren bölgelerin de Forum'un ilgi alanına gireceğini anlattı.

Kınıklıoğlu, Ortadoğu'nun Türkiye için bölgesel ve stratejik olarak önem taşıdığını, İngiltere'nin de bölgede siyasetiyle hep varolduğunu ifade ederek, tüm bu konularda İngiliz muhataplarında son derece sıcak yaklaşımlar gördüğünü kaydetti.

Forum'un gelecek dönemde hayatiyet kazanmasını beklediklerini, resmi kuruluşun kamuoyuyla paylaşılacağını da belirten Kınıklıoğlu, ilk toplantıyı ise 2009 yılı ilkbaharında Türkiye'de yapmayı planladıklarını bildirdi.

İngiltere Parlamentosu'ndaki Dostluk Grubu'nun gelecek mayıs ayında Türkiye'ye bir ziyaret düzenlemesini beklediklerini de dile getiren Kınıklıoğlu, grubun bu çerçevede KKTC'ye de geçeceğini ve KKTC'nin uluslararası alanda artan vizibilitesi ve siyasal ilişkilerine boyut kazandıracağını söyledi.

Stratejik iletişim merkezinin ise tam anlamıyla gelecek haftalarda Ankara'da faaliyete geçeceği haberini veren Kınıklıoğlu, merkezin Türkiye'nin AB ile iletişimine katkı sağlayacağını, bunun da uygun etkinlikler, toplantılar düzenlenerek, Türkiye'nin daha iyi anlaşılmasına çalışılarak yapılacağını kaydetti.

Kınıklıoğlu, gelecek dönemde Londra Belediye Başkanı Boris Johnson ile de bir temas sağlayacaklarını, kendisini Türk-İngiliz Forumu üyeliğine davet etmenin yanısıra, geçen yaz Boris Johnson'ın babası Stanley Johnson tarafından ziyaret edilen ve ailenin kökeninin dayandığı bilinen Çankırı'nın Kalfat beldesine davet edeceklerini de söyledi.

Kınıklıoğlu, Johnson ailesinin kökeninin, bir kısmı hala Çankırı'da yaşayan Sarıoğlangiller ailesine dayandığına dair belirlemelere de dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*