Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkiler çok iyi

  • Giriş : 29.05.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile görüşen İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Tzipni livni, Türkiye ve İsrail arasındaki ilişkilerin mükemmel olduğunu belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Abdullah Gül, baş başa ve heyetler arası faydalı görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve birbirine yakın iki ülkenin ikili konuları istişare etme imkanı bulduğunu söyledi. İki ülkenin tarihi ve eskiye dayanan ilişkileri olduğunu belirten Abdullah Gül, iki ülke arasında 2,5 milyar dolar olan dış ticaret hacmini önümüzdeki yıllarda 5 milyar dolara çıkarma hedefi koyduklarını ifade etti.

İki ülke arasında karşılıklı yatırımların olduğunu belirten Gül, yatırımların artmasını desteklediklerini ve arzu ettiklerini söyledi. Gül, Türkiye'nin İsrailli turistler için önemli bir destinasyon haline geldiğini ve bunun gelişmesini arzu ettiklerini dile getirdi.

Bölgesel konular ve barış sürecinin de görüşmede gündeme geldiğini ifade eden Gül, "Bölgede kalıcı barışın tesisi herkesin arzusudur. Birleşmiş Milletler kararları ve yol haritası bu konuda çok önemli belgelerdir" diye konuştu. Gül, bu konuda Türkiye'nin her türlü desteği vermeye hazır olduğunu ve Livni'nin gerçekleştirdiği ziyaretin çok faydalı olduğunu söyledi. Livni'nin göreve geldikten sonra gerçekleştirdiği ziyaretin Türkiye'ye olduğunu hatırlatan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in önümüzdeki hafta İsrail'e bir ziyaret gerçekleştireceğini belirtti.


İsrail Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Livni de ziyarette kendisine gösterilen konukseverlikten duyduğu memnuniyeti ifade ederek bugün sabah Atatürk'ün Anıtkabir'deki kabrini ziyaret etmesinin kendisi için 'dokunaklı bir olay' olduğunu söyledi. Anıtkabiri ilk kez ziyaret etmediğini dile getiren Livni, bu ziyaret sırasında İsrail halkının saygılarını da ifade etme imkânı bulduğunu söyledi.

"İkili ilişkiler mükemmel" diyen Livni, bu ilişkilerin sadece devletler ve liderler arasında olmadığını halklar arasında da olduğunu ve ekonomik ilişkilerin son yıllarda ikiye katlandığını söyledi. Livni, bölgede 'İsrail ve Filistin' devletinden oluşan 'iki devletli bir çözüm'den yana olduğunu ancak bunun Hamas'ın Filistin'de seçimi kazanmasından sonra zorlaştığını dile getirdi. Livni, bu çözümün sadece İsrail ve Filistin halklarının değil ayrıca Türkiye ve uluslar arası kamuoyundaki önemli ülkelerin de yararına olduğunu söyledi.

İsrailli bir gazetecinin İran'ın nükleer silahlara sahip olmasının İsrail'in yanında Türkiye'ye de tehdit oluşturup oluşturmadığı sorusuna karşılık Abdullah Gül, Türkiye'nin bu konuda fikirlerini açıkça ortaya koyduğunu ve Türkiye'nin nükleer silahların yayılmasına tamamen karşı olduğunu söyledi. Gül ayrıca Türkiye'nin nükleer teknolojinin sadece barışçıl amaçlarla kullanılmasını desteklediğini ve nükleer silahların yayılmasına kesinlikle karşı olduğunu ifade etti. Gül, Türkiye'nin bu konuda Uluslar arası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) ile çok daha açık ve şeffaf bir şekilde işbirliğini teşvik ettiğini ve bunun bazı sorumluklar da getirdiğini vurguladı.

"Bölgede nükleer silahlar var demiyorum" diyen Abdullah Gül, Türkiye'nin nükleer silahlardan arınmış bir bölge istediğini ve Türkiye'nin bu konudaki pozisyonunun şüpheye mahal bırakmayacak şekilde açık olduğunu kaydetti.

İsrail'in tek taraflı olarak Batı Şeria'dan çekilme planının sorulması üzerine Abdullah Gül, Türkiye'nin bu konudaki görüşünün açık olduğunu ve iki devletin yan yana ve işbirliği içinde yaşamasını desteklediklerini söyledi. Sorunun müzakereler, görüşmeler ve karşılıklı diyalog ile çözüleceğini vurgulayan Gül, bunun temelinin de Yol Haritası olduğunu belirtti.


Tzipni Livni de İsrail'in iki devletli çözümden yana olduğunu ve tek taraflı adımların İsrail'in ideolojisi olmadığını savundu. İsrail'in Filistin tarafında kurduğu bazı yerleşimleri isteksiz olarak ortadan kaldırdığını ve bu adımların riskli adımlar olduğunu söyledi.

İsrail'in Filistin halkının yaşamını kontrol etmek istemediğini belirten Livni, ancak yaptıklarının Filistin halkının da yararına olduğunu ve başlattıkları sürecin başarısının İsrail güvenlik güçlerinin başarısına dayandığını söyledi. Livni, başlatılan süreçte İsrailli sivillerin hayatının tehlikeye atıldığını da sözlerine ekledi.

Filistin halkının Hamas'ı demokratik yöntemlerle seçmesi sonrasında Filistin halkını cezalandırdığı yorumları üzerine Livni, İsrail'in Filistin halkını yaptıkları seçimden dolayı cezalandırmak istemediğini ancak İsrail'in uyguladığı politikanın uluslar arası kamuoyu tarafından da desteklendiğini ileri sürdü. Livni, Hamas hükümetinden istenen İsrail'i tanıma ve şiddeti reddetme gibi isteklerin yerine getirilmediğini de sözlerine ekledi.

Livni, İsrail'in insani bir krizin ortaya çıkmasından kaçındığını; elektrik ve suyu kesmediğini, çocuklara ve hastanelere yardımları devam ettirdiğini ve son günlerde 50 milyon Shekal insani yardımı serbest bıraktığını söyledi. "Hamas'ın vereceği eğitime ve Hamas öğretmenlerine destek verir misiniz" diye soran Livni, İsrail'in sorunun günlük bazda çözümü için çalıştığını ve İsrail'in vereceği paranın Hamas tarafından başka amaçlar için kullanılabileceğini savundu.

Filistin'de gerçekleştirilen rejimin demokratik olmadığını ileri süren Livni, "İsrail'in demokratik olmayan seçim sonuçlarının faturasını ödedi" diye konuştu.

Abdullah Gül de Filistin'e yapılacak insani yardımlar konusunu görüştüklerini ve yemek sırasında da konuyu görüşmeye devam edeceklerini söyledi. Gül, ancak yardımların ulaştırılması için İsrail'in işbirliğinin de gerekli olduğunu vurguladı.


İsrail'in Nükleer Silahların Yayılması Anlaşması'na (NPT) taraf olmadığı ve İsrail'in nükleer silaha sahip olup olmadığı konusundaki soruyu ise iki bakan da geçiştirdi. İki bakana da sorulan soruya Abdullah Gül, Türkiye'nin bu konudaki tutumunun gayet açık ve net olduğunu ve anlaşmaya taraf olan devletlerin anlaşmanın bütün şartlarını yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Abdullah Gül, "Nükleer silah kimde var kimde yok bilemem" diye konuştu. Soru konuk bakana sorulmasına ve soru da kendisine tercüme edilmesine rağmen konuk bakan bu konudaki soruyu geçiştirerek cevaplamaktan kaçındı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious