Türkiye ve İsrail enerjide işbirliğine gidiyor

  • Giriş : 23.10.2007 / 15:01:00

Güler: ''Türkiye-İsrail arasında yürütülen projenin ön fizibilite çalışmaları tamamlandı''

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye ile İsrail arasında yürütülen ''çoklu boru hattı projesinin'' ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, projenin işletme ve yatırım maliyetlerinin çıkarılması noktasında da ciddi adımların atıldığını söyledi.

Çeşitli temas ve ziyaretler için Ankara'da bulunan İsrail Enerji ve Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler'i ziyaret etti.

Basına kapalı olan ziyaretin ardından açıklama yapan Bakan Güler, Bakan Eliezer ile Türkiye ile İsrail arasında ortaklaşa gerçekleştirilmesi planlanan enerji projeleri üzerinde görüştüklerini bildirdi.

Türkiye, İsrail ve komşuları arasında petrol, doğalgaz, elektrik, su ve fiber optik hatların geçirilmesi konusunda çoklu bir boru hattı projesi bulunduğunu anlatan Güler, projenin ön fizibilite çalışmalarının tamamlandığını ve konuk bakanla bunun üzerinde de konuştuklarını bildirdi.

"Bölgenin barışına katkı sağlayacak"

Söz konusu projenin gerçekleştirilmesini çok istediklerini belirten Güler, "Bölgenin barışına ve istikrarına katkı sağlayacak çok önemli bir proje. Bu proje sadece Türkiye ve İsrail'e katkı sağlamayacak, komşu ülkelere de hizmet edecek. Yakın zamanda Hindistan Enerji Bakanı, ben ve sayın Eliezer'in katılacağı üçlü bir toplantı yapacağız" dedi.

Söz konusu projenin Samsun-Ceyhan projesinin bir devamı olduğunu da kaydeden Güler, projenin işletme ve yatırım maliyetlerinin çıkarılması ve teknik değerlendirmesi noktasında ciddi adımlar atıldığını ve projenin devamı noktasında bir takvim oluştuğunu da vurguladı.

Bakan Güler, "Şimdi hem Türkiye'den hem İsrail'den su, elektrik, doğalgaz, petrol ve fiber optik konusunda uzman kişiler bir araya gelerek projenin teknik değerlendirmesini yapacaklar ve uygulamasına ilişkin çalışmaları detaylandıracaklar" diye konuştu.

Söz konusu hattan akacak doğalgazın hangi ülkeden geleceğine ilişkin sorular üzerine Bakan Güler, konuyla ilgili Rusya ile görüşmelerin devam ettiğini ve Rusya'dan cevap beklediklerini, fakat bunun dışında da Türkmen, Irak ve Azeri doğalgazının kullanılmasının da mümkün olduğunu söyledi. Güler, "Belki bizim sondajlarımız olumlu sonuç verirse kendi doğalgazımızı da akıtabiliriz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious