Türkiye ve israil ortak proje kurmayı planlıyor

  • Giriş : 30.04.2006 / 00:00:00

Türkiye ve İsrail'in, Rus petrol ve doğalgazını nakil için ortak bir sualtı boru şebekesi kurmayı tasarladığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Avrupa Yatırım Bankası tarafından sağlanan 50 milyon dolarla bir fizibilite çalışması yapılan boru hattı çebekesi planına artan enerji ihtiyacı dolayısıyla destek veren Hindistan'ın da mali katkıda bulunacağı belirtildi.

Gazeteye konuşan Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği Müsteşarı Mehmet Kemal Bozay, Lübnan, Ürdün ve Filistin'e de ek hatlarla hizmet edebilecek planla ilgili olarak heyecanını dile getirdi. Ham petrolün tankerler yerine boru hatları ile taşınmasının çevre açısından da avantajlı olduğunu belirten Bozay, "Boğaz'dan daha fazla tanker geçmesini istemiyoruz." şeklinde konuştu. Bölgesel bir elektrik şebekesi kurulmasının da öngürüldüğünü belirten Bozay, Türkiye ve İsrail'in böylece birbirlerine enreji de sağlayacaklarını ifade etti. Bozay bu konuda, teknik çalışmaların yapıldığını kaydetti.

"Türkiye'den geçen petrol ve doğalgazın Doğu Akdeniz altına döşenecek kanallarla İsrail'e taşınmasının Orta Asya'da kara üzerinden yapılacak sevkiyattan daha kullanılabilir olduğunun düşünüldüğünü" belirten gazete, İsrail Bayındırlık Bakanlığı yetkilisi Gabriel Levy'nin "doğalgazın büyük bölümünü Rusya'dan alan Türkiye ile Rusya, yeni müşteri bulmaya karar verdiler" açıklamasına da yer verdi. Boru hattından İsrail'in önemli fayda sağlayacağını belirten Levy, 2010 yılına gelindiğinde İsrail'in enerji ihtiyacının yüzde 40'ının ithal doğalgazla karşılanacağını tahmin ettiğini söyledi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious