Türkiye yatırımlarda AB 3'üncüsü

  • Giriş : 20.11.2006 / 00:00:00

Türkiye İşverenler Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), Türkiye'nin “Net” doğrudan yatırımlar tutarı açısından AB ülkeleri arasında 3'üncü sıraya yükseldiğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TİSK, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından her yıl yayınlanan Dünya Kalkınma Raporu 2006 verilerine dayanarak yaptığı açıklamada, Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırım girişlerinde 2005 yılında Akdeniz Havzası ülkeleri arasında ilk sırada, AB Üyesi Ülkeleri arasında 10'uncu sırada yer aldığını belirtti. Türkiye, “Net” doğrudan yatırımlar tutarında ise AB ülkeleri arasında 3'üncü sıraya yükseldi.

Raporda, 2005 yılında Akdeniz Havzası ülkelerine yönelen toplam 31.8 milyar dolarlık yatırımın 9.7 milyar dolarlık bölümünün Türkiye'ye geldiği, Türkiye'nin AB üyesi ülkeler arasında 2005 yılında en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken 10'uncu ülke konumuna yükseldiği belirtildi. Aynı dönemde İngiltere 164.5 milyar dolar ile gelişmiş ülkeler arasında en fazla doğrudan yabancı yatırım çeken ülke olurken, Çin 72.4 milyar dolarla liderliğini sürdürdü.

UNCTAD'a göre, 2005 yılında doğrudan yabancı yatırım miktarını yüzde 29 artarak 916 milyar dolara ulaştığı belirtilirken, Özellikle gelişmiş ülkeler arasında gerçekleşen birleşme ve satın almaların bu oranları yükselttiği açıklandı. Ayrıca, hızlı ekonomik büyüme, ekonomik reformlar ve daha düşük kurumlar vergisi oranlarının 2006 yılında Türkiye'ye yönelen doğrudan yabancı yatırımları artıracağı, 2006'nın ilk 8 ayında Türkiye'ye gelen “net” doğrudan yabancı yatırımın 12.4 milyar dolar olacağı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious