Türkiye yeni cezalarla tanışacak

Türkiye yeni cezalarla tanışacak.15609
  • Giriş : 06.01.2008 / 22:06:00

Temel Ceza Kanunları'na uyum paketi, bu hafta TBMM Genel Kurulu'nda görüşülecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

651 maddelik düzenleme, birçok alanda yeni cezalar getiriyor.

Avrupa Birliği'ne uyum amacıyla Temel Ceza Kanunları'nda yapılacak değişiklik için hazırlanan uyum paketi, genel kurul gündeminde.

170 kanunda değişiklik öngören uyum paketi 651 maddeden oluşuyor ve birçok alanda yeni cezalar getiriyor..

Düzenleme yasalaşırsa, orman yakan terör örgütü üyelerine müebbet hapis cezası verilecek. Kasten orman yakanlar ise 10 yılın üzerinde hapis cezasına çarptırılacak.

Yanlış adres bildiren 1 yıl hapis yatacak. Gerçeğe aykırı kimlik bildiriminin cezası da 100 YTL olacak.

Çocuğunu okula göndermeyen her gün için 10 YTL para cezası ödeyecek. İşçisine öğle tatili yaptırmayan işverenin cezası ise 100 YTL olacak.

Düzenleme sahte doktor ve diş hekimlerine de hapis cezası verilmesini öngörüyor. Ruhsatsız ve izinsiz sünnetçilik yapanların da cezası hapis geliyor.

Özel hastaneler için de yeni düzenlemeler var. Eksikliklerini zamanında gidermeyen özel hastane 5 bin YTL ceza ödeyecek. Hastalardan fazla ücret alanların cezası ise 10 bin YTL.

Artık kaldırımda, yolda kitap satılamayacak. Sahte bandrol üretenler hapis cezasına çarptırılacak.

Futbol ve at yarışında müşterek bahis düzenleyenlere de hapis ve para cezası geliyor. Stadlara silah , kesici, delici alet sokanlar ise 3 aydan bir yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezanlandırılacak.

Hayvan dövüştürmeye de yasak geliyor.

Yasağı çiğneyenlere, 1500 YTL ceza verilecek. Soyu tehlikedeki canlıları avlayanlara ya da ekolojik dengesinin bozulmasına neden olanlara da hapis cezası geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious