Türkiye 'Yeşil Cennet' olacak

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe Bolluca’da düzenlenen ağaçlandırma törenine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul’un, dünyanın en yeşil metropollerinden biri olduğunu vurgulayan Pepe, “Hedefimiz 4 yılda Trakya büyüklüğünde orman alanını ülkemize kazandırmak” dedi

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, bakanlık olarak hedeflerinin, 4 yıl içinde Trakya büyüklüğünde bir orman alanını ülkeye kazandırmak olduğunu söyledi. Pepe, eski maden ocaklarının rehabilite edilerek ormanlaştırılması çalışmaları kapsamında, Kemerburgaz Bolluca'da düzenlenen ağaçlandırma törenine katıldı. Tören alanına helikopterle gelen Pepe’yi yüzlerce vatandaş davul zurna ile karşıladı.

‘REKORA İMZA ATTIK’

Pepe, burada yaptığı konuşmada İstanbul'un yüzde 45 oranında orman alanlarıyla kaplı olması nedeniyle, dünyanın en yeşil metropollerinden biri olduğunu söyledi. Boğazköy ve Bolluca bölgelerinin, yakın zamana kadar kimyası, fiziği bozulmuş bir havası olduğunu belirten Pepe, ''Yapmış olduğumuz çalışmalar sonucunda burada ilk etapta 25 bin hektar alanın ağaçlandırılmasına karar verdik. Asıl hedef, 50 bin hektara ulaşmak'' dedi. AK Parti Hükümeti olarak 49 ile teşvik getirdiklerini hatırlatan Pepe, vatandaşın doğduğu yerde karnını doyurabilmesi için Türkiye'nin her şehrini cazibe merkezi haline getirmeye çalıştıklarını vurguladı. Pepe şöyle devam etti: “İnsanların hayal edemediği projeler gerçekleştirdik. Bunların en önemlilerinden biri şu: Bakanlık olarak hedefimiz, 4 yıl içinde Trakya büyüklüğünde bir orman alanını ülkemize kazandırmak. Rehabilite edeceğiz ve erozyonla mücadele edeceğiz.'' Geçen yıl 400 bin hektar ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışması yaptıklarını, bunun Cumhuriyet tarihinde bir rekor olduğunu söyleyen Pepe, bu yıl 40 milyon fidanı bedelsiz olarak kamuya ve tüzel kişilere dağıtmakta olduklarını kaydetti. ''Bu coşkunun 73 milyon tarafından sahiplenilmesini istiyoruz'' dedi. Bolluca Belediye Başkanı Rahmi Kazankay ve Boğazköy Belediye Başkanı Hatip Aras, Bakan Pepe’ye birer plaket verdi. 5 milyon fıstık ağacının dikilmesinin öngörüldüğü proje kapsamında şu ana kadar 1 milyon 100 bin fidan dikildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious