Türkiye yiğidini toprağa verdi...

Türkiye yiğidini toprağa verdi....14038
  • Giriş : 31.03.2009 / 18:30:00
  • Güncelleme : 06.09.2016 / 15:53:56

Yazıcıoğlu'nun naaşı Tacettin Dergahı'nda toprağa verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Helikopter kazasında hayatını kaybeden BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenazesi, partililer tarafından Gazi Hastanesinin morgundan alınarak Meclis'e götürüldü. Buradaki törenin ardından Yazıcıoğlu'nun cenazesi Kocatepe Camii'ne getirildi. Oğul Furkan Yazıcıoğlu, babasının resmini tabutunun önünde taşıdı, hiç bırakmadı.

15:25 - Yazıcıoğlu Tacettin Dergahı'na ulaştı
Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşı Taceddin Dergahı'na ulaştı. Büyük bir kalabalık var. Tekbir getiriliyor.

15:25 - Yazıcıoğlu Tacettin Dergahı'na götürülüyor
Yazıcıoğlu'nun naaşı şu anda ebedi toprağa verilmek üzere Tacettin Dergahı'na doğru götürülüyor. Bu yolculuğunda onu sevenleri yalnız bırakmıyor.

15:20 - Yurdun dört bir yanında gıyabi cenaze namazı kılındı
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu için Yozgat, Zonguldak, Bartın ve Rize'de gıyabi cenaze namazı kılındı.

15:20 - Ellerinde büyüttüğü partisini son kez gördü
Muhsin Yazıcıoğlu kurup büyüttüğü partisinin genel merkezine omuzlar üstünde veda etti.

15:15 - Hakkınızı helal ediyor musunuz?. HELAL OLSUN
Okunan Kur'anı Kerim ve duanın ardından imam kalabalığa böyle seslendi: "Hakkınızı helal ediyor musunuz" Kalabalıktan yüksek seste cevap geldi: "HELAL OLSUN"

15:07 - Genel Sekreter'den duygu dolu konuşma
BBP Genel Merkezi önünde yapılan resmi törende parti genel sekreteri Yalçın Topçu kısa konuşma yaptı. Topçu, 'Hoşçakalın sayın başkanım, sizi Allaha emanet ediyorum' dedi. Konuşmanın ardından Kuran-ı Kerim okunarak dua edildi.

15:02 - Yazıcıoğlu son kez BBP Genel Merkezinde
Muhsin yazıcıoğlu'nun naaşını taşıyan kortej BBP Genel Merkezine ulaştı. Kortejin gelişi sırasında Mehmet Akif Ersoy'un dizeleri ile karşılandı. Burada resmi bir tören yapılıyor.

14:41 Genel Merkez'e getirilmek üzere

Yazıcıoğlu'nun naaşı kortej eşliğinde BBP Genel Merkezi'ne getirilmek üzere. Genel Merkez'e açılan bütün sokaklar hınca hınç dolu. Alperen'ler Yazıcıoğlu'nun cenazesini tekbir sesleriyle karşılıyor.
14:16 Parti önündki bekleyiş sürüyor

BBP Genel Başkanı merhum Muhsin yazıcıoğlu için parti genel merkezi önünde bekleyiş sürüyor. BBP Genel Merkezi'nde sürekli Kuran-ı Kerim ve ilahiler okunuyor, tekbir getiriliyor.

13:55 Kortej çok yavaş ilerleyebiliyor

Kocatepe Camisinden yola çıkan ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşını taşıyan kortej, Yoğun kalabalık sebebi ile çok yavaş ilerleyebiliyor.

13:47 Cenaze aracı yola çıktı

Muhsin Yazıcıoğlu'nun naaşını taşıyan cenaze aracı, bir sonraki törenin yapılacağı Büyük Birlik Partisi Genel Merkezine doğru yola çıktı. Cenaze aracı, Binlerce kişi eşliğinde yol alıyor.

13:41 Alilesi taziyeleri kabul etti

Cenaze namazını kılan devlet erkanı Yazıcıoğlu'nun ailesi ve parti yöneticilerine taziyelerini bildirdiler.

13: 39 Yazıcıoğlu onuzlar üzerinde

Kılınan cenaze namazı sonrasında Yazıcıoğlu'nun tabutu görevli polisler tarafından omuzlara alındı. Cenazeyi taşıyan görevliler, oldukça kalabalık olan Kocatepe Camii avlusunda ağır adımlarla ilerleyebiliyor

 

Flash Animasyonu

 

13:36 Bardakoğlu duasında itidal çağrısı yaptı

Cenaze namazının ardından Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kısa bir konuşma yaptı. Bardakoğlu, 'Cenaze namazının kılınmasından defin anına kadar geçen süre ibadet hükmündedir, ağıt yakmak yerine dua edilmelidir' dedi.

13:33 Cenaze namazı kılınıyor

Öğle namazını kılan cemaatin de saflara katılması ile cenaze namazına geçildi. Cenaze namazının en ön safında devlet erkanının ve parti yöneticilerinin yanı sıra Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan da yer aldı. Cenaze namazını Dİyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu kıldırdı

Flash Animasyonu

 

13:23 Cumhurbaşkanı Gül'de Kocatepe'de

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'de Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.

13:22 Tacettin Dergahı'nda hazırlıklar sürüyor

BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun defnedileceği Tacettin Dergahı haziresinde hazırlıklar son aşamaya geldi. Şu sıralarda Yazıcıoğlu'nun kabri kazılıyor.

13:17 İlker Başbuğ'da Kocatepe'de

Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'da Merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak için Kocatepe Camiine geldi.

 

13:06 Öğle ezanı okundu

Ankara'da öğle ezanı okundu. Öğle namazını müteakip venaze namazı kılınacak.

Meclis Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Cemil Çiçek, Deniz Baykal, Mehmet Ağar Kocatepe bahçesinde ilk göze çarpanlar.

13:00 Kocatepe'de sevgi seli

Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazının kılınacağı Kocatepe Camiine çıkan tüm yollar cenaze namazı için gelen vatandaşlarla doldu taştı.

12:50 Başbakan ve bakanlar Kocatepe Camii'nde

Başbakan, bakanlar ve çok sayıda milletvekili, merhum Muhsin Yazıcıoğlu'nun cenaze namazını kılmak üzere Kocatepe Camii'ne geldi.

Yazıcıoğlu'nun cenazesi saat 10.30'da Gazi Hastanesi morgundan alınarak kalabalık bir kortej eşliğinde Mareşal Fevzi Çakmak Caddesi ve İnönü Bulvarı güzergahını izleyerek TBMM'ye getirildi. TBMM'de son yılların en geniş katılımlı töreni düzenlendi.

TBMM'DEKİ TÖREN

Yazıcıoğlu'nun üzeri çiçeklerle süslü naaşının tören alanındaki yerine konulması sırasında özgeçmişi okundu ve saygı duruşunda bulunuldu.

Cenaze törenine, Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, eşi Gülefer Yazıcıoğlu, çocukları Furkan ve Firuze Yazıcıoğlu, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Bakanlar Kurulu üyeleri, Muhsin Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi olan TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil'in de aralarında bulunduğu TBMM Başkanlık Divanı üyeleri, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız, KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Turgay Avcı, eski başbakanlardan Tansu Çiller ve Yıldırım Akbulut, eski TBMM Başkanları Bülent Arınç, Mustafa Kalemli, Ömer İzgi ve İsmet Sezgin, eski ve yeni milletvekilleri, çok sayıda partili ile vatandaşlar da katıldı.

Tören boyunca sandalyede oturan Yazıcıoğlu'nun annesi Fidan Yazıcıoğlu, gözyaşlarını tutamadı. Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan, babasının resmini taşırken,
kızı Firuze, karısı Gülefer ve kız kardeşi Mavuş Ocak, tören öncesi taziyeleri kabul etti.

Törene ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli gelirken, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ise törenin sonuna doğru protokoldeki yerini alabildi. DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, eski Saadet Partisi Genel Başkanı Recai Kutan'ın da katıldığı törene, eski milletvekillerinden Muharrem Şemsek tekerlekli sandalye ile geldi.

Kızılay görevlileri kırmızı yelekleri ile törende yerlerini aldı. Meclis bahçesinde iki ambulans bekletilirken, alınan geniş güvenlik önlemleri çerçevesinde Meclis'in üzerinde de bir helikopter tur attı.

TBMM yerleşkesi içinde ve dışında çok sayıda insan Muhsin Yazıcıoğlu'nu son yolculuğuna uğurlamak için büyük bir kalabalık oluşturdu. Cenaze töreninin yapıldığı alandaki merdivenler dahil her yer tıklım tıklım dolarken, protokoldekilerin bu yüzden yerlerini almada sıkıntı yaşadığı görüldü.

Tekbir getirdiler

Törene Türk Cumhuriyetlerinden kalabalık bir grup da katıldı. Cenazenin tören alanından çıkarılarak araca taşınması sırasında izdiham yaşandı. Bu sırada bir grup tekbir getirerek protokolün önüne geçti. Protokolün cenazenin ardından yürüyememesi üzerine, Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan cenazenin önünde tek başına yürümek zorunda kaldı.

Tekbir atan kişilere görevlilerin müdahale etmesi, tartışmaya neden oldu. Bir grup, tekbir atarak işaret parmağını havaya kaldırırken, bir grup da bozkurt işareti yaptı ve "Ya Allah bismillah, Allahu ekber", "Şehitler ölmez, vatan bölünmez" diye bağırdı. Bir başka grup ise "Biz de üşüyoruz koca reis" yazılı pankart taşıdı.

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve kayınbiraderi TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, törenin ardından taziyeleri
kabul etmek için kendilerine ayrılan bölümdeki yerini aldılar, ancak yaşanan izdiham nedeniyle taziyeleri kabul edemeden Meclis Başkanlığı makamına geçti.

Kocatepe Camii'nin merdivenlerinde bekleyen partililer, Yazıcıoğlu'nun cenazesinin bulunduğu aracın üzerine kırmızı karanfiller attı. Kalabalık nedeniyle bir süre araçtan indirilemeyen cenaze, alanın boşaltılmasının ardından alınarak cami avlusuna getirildi.

Protokolün geçişi için açılan polis barikatlarından alana girmek isteyen partili ve vatandaşların aşırı yüklenmesi nedeniyle Kocatepe Kültür Merkezi önündeki güvenlik noktalarında kısa süreli izdiham yaşandı. İzdiham nedeniyle fenalık geçiren bazı vatandaşlar, polis tarafından daha sakin bölgelere alınarak dinlendirildi.

Parti yöneticileri de ses araçlarından partililere ve vatandaşlara sağduyulu davranmaları yönünde çağrıda bulundu.

Törene katılacaklar sabah erken saatlerden itibaren kentin değişik bölgelerinden Kocatepe Camisi'ne doğru gruplar halinde yürüyüşe geçti. Emniyet güçleri de cami etrafında geniş güvenlik önlemleri aldı. Cami avlusuna girmek isteyenler, polisin oluşturduğu güvenlik noktalarından aranarak alana alındı.

Muhsin Yazıcıoğlu'nun yazdığı şiirden "Ey sonsuzluğun sahibi sana ulaşmak istiyorum" dizesinin gül resmi üzerine yazılı olduğu kokartlar takan vatandaş ve partililer, cami avlusunda sık sık tekbir getirerek dua ediyor.

Alperen Ocakları üyeleri de "Üşüyoruz Reis" pankartları ile bazı Türkcumhuriyetleri ve topluluklarına ait bayraklar taşıyor. Partililerin taşıdığı "Soğuk zindanların güneş yüzlüsü ruhun şad olsun", "Zaman, zamandan fedakarlık zamanı değil, kendini feda etme zamanıdır" yazılı pankartlar da dikkati çekiyor.

Avludaki kalabalık nedeniyle Kocatepe Camisi'ne giremeyen çok sayıda vatandaş da çevredeki cadde ve sokaklarda bekliyor.

Kocatepe Camii'nde geniş güvenlik önlemleri alınırken, yüksek binaların üzerinde keskin nişancıların konuşlandırıldığı ve cenaze töreni için yaklaşık 3 bin polisin görev yaptığı öğrenildi.

Dergaha defnedilecek

Yazıcıoğlu'nun, Tacettin Dergahı'na defnedilmesine karar verildi. Tacettin Dergahı, Yazıcıoğlu ailesinin isteği üzerine belirlendi.

Ankara Ulus'taki Tacettin Dergahı, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nı yazdığı yer.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkan Yardımcısı Metin Gündoğdu, Yazıcıoğlu ailesine bir kaç yer gösterdiklerini ancak ailenin Tacettin Dergahı'nda karar kıldığını açıkladı.

Gündoğdu, "Yazıcıoğlu, milletle bütünleşmiş bir insan olduğu için burayı belirledik" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*