Türkiye yükselmeyi sevdi

  • Giriş : 21.08.2007 / 15:43:00

2000'de açılan İş Kuleleri hâlâ Türkiye'nin en yüksek binası. Ancak yükseliş sürüyor. 200 metreyi geçecek iki bina sırada...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye İş Bankası'nın 2000 yılında açılan Levent'teki İş Kuleleri, hâlâ Türkiye'nin en yüksek binası. Bankanın Genel Müdürlük ofislerini barındıran Kule 1, 181.2 m. yükseklik ve giriş seviyesi üstündeki 41 katla inşa edildiği dönemde Frankfurt-Dubai arasındaki bölgede en yüksek bina olma özelliğine sahipti. 4 bin 500'ü aşkın kişinin çalıştığı İş Kuleleri, çalışan ve ziyaretçi sayısıyla Türkiye'de Belediye Kanunu'na göre yerleşim birimlerinde belediye kurulabilmesi için gerekli 5 bin nüfusuna yaklaşıyor.

Türkiye'de daha önce çoğunlukla otel amaçlı kullanılan binalar yüksek tutulurken, son yıllarda bunlara ofis, rezidans ve alışveriş merkezleri de eklendi. Gökdelenler, özellikle Büyükdere Caddesi ve Maslak'ta yükseliyor.

Sabancı Center, Garanti Bankası Genel Müdürlüğü, Tekfen Tower, Mövenpick, Marriott Hotel, Holiday Inn Crowne Plaza, The Marmara, Ceylan Otel, Polat Rönesans, Mersin Metropol, Şişli Plaza, Süzer Plaza, Polat Tower, Selenium Residence, Sun Plaza, Metrocity, Kanyon ve Akmerkez'i, yapımı devam eden Mashattan, Tat Tower ve Selenium Twins gibi çok sayıda yüksek yapı izliyor.

Hattat Grubu'nun Maslak'ta yapımı devam eden Diamond of İstanbul ve Kiler Holding'in Levent'te inşa edilen Sapphire binaları, tamamlandıklarında 200 metreyi aşan yükseklikleriyle İş Kuleleri'nin 'Türkiye'nin en yüksek binası' unvanını elinden alacak.

1996-2000 yıllarında inşa edilen Türkiye İş Bankası Genel Müdürlük kompleksi, A, B, C, D, E, F ve G bloklarından oluşuyor. B blok (Kule 1) 52 katlı, D blok ise (Kule 2 ve Kule 3) 35'er katlı. Kule 1'in en üst katı, manzarayı izlemek için ayrılmış bir kokteyl salonu. Binanın en yüksek bölümü olan Kule 1'in yüksekliği simgesel öneme sahip 36 m.'lik bayrak direğiyle 194.5 m.'ye ulaşıyor.

Söz konusu yükseklik, Boğaziçi Köprüsü'nün yüksekliğinin yaklaşık üç katına eşdeğer olup, Küçük Çamlıca tepesinin yüksekliğine yaklaşıyor. Mimari tasarımını Doğan Tekeli-Sami Sisa Mimarlık Bürosu ve Swanke Hayden Conner International'ın üstlendiği, yapımı ise Tepe İnşaat Sanayi AŞ-Turner/Steiner International SA ortak girişimi tarafından gerçekleştirilen inşaatın toplam maliyeti 230 milyon dolar olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious