Türkiye-Yunanistan arasında rakı krizi

  • Giriş : 10.11.2006 / 00:00:00

Türkiye'de yaşanan sahte rakı olayları nedeniyle Yunan adalarına yolcuların yanlarında getirdiği bazı Türk rakılarının imha edilmesi uygulaması tepkilere neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de geçen yıl yaşanan sahte rakı olayları sırasında Kos Adası'nda da bir yolcuda sahte rakıya rastlandığı bildirildi. Gelişmeler sonrası Yunanistan Tarım Bakanlığının, halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle laboratuvar testinden geçmeden, yolcu beraberinde getirilen “Yeni Rakı” markalı rakıların anında dökülerek imha edilmesi yönünde bir yazı yazdığı belirtildi. Karar çerçevesinde deniz yoluyla geçişlerde yolcu beraberinde getirilen Yeni Rakı markalı rakıların dökülerek imha edildiği bildirildi.

Uygulamaya gösterilen tepkiler sonrası harekete geçen İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, konuyu İzmir'de iki ülkeden gümrük müdürlerinin katıldığı toplantıda gündeme getirdi.

İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Nazım Bütün, İzmir'de yapılan toplantıda konuyu Yunanistan Gümrükler Genel Müdürü Roussakis Ellas'a aktardıklarını anlattı.

Türkiye'de yaşanan sahte rakı olayları sonrası alınan tedbirler hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Bütün, rakı üreticisi şirketlerin bilyeli kapak gibi yatırımlarla sahte rakı olayının önüne geçtiğini anlattıklarını söyledi.

Bütün, şunları söyledi: “Sahte rakı yapımının alınan tedbirlerle artık mümkün olmadığını, bu düzenlemeye gerek olmadığını anlattık. Sadece bir marka rakının, yolcunun yanında dökülerek imha edilmesinin rencide edici olduğunu belirttik. Hatta kendilerine Yeni Rakı hediye ettik. Onlar da konunun Tarım Bakanlığı nezdinde çözümünün gerektiğini ifade ettiler. Konuyla ilgili girişimlerimiz sürüyor.”

“FDA ONAYINA SAHİP TEK RAKIYIZ”

Yeni Rakı'nın üreticisi Mey İçki Pazarlama Direktörü Cihan Kırımlı, yaşanan olayın Türk rakısına yapılmış bir haksızlık olduğunu söyledi.

Konudan kendilerinin de yeni haberdar olduğunu ifade eden Kırımlı, şunları kaydetti: “Bu konuda derhal gerek AB, gerekse Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz olacaktır. Yunanistan dünya rakı pazarında her zaman Türk rakılarını rakip olarak görmüştür. Mey ürünleri her geçen gün daha da büyüyerek dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmaktadır. Başta AB ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracatımız artarak devam etmektedir.

Yeni Rakı FDA onayına sahip dünyadaki tek rakı markasıdır. İhracatta bir problem yaşamazken yolcuların taşıdığı rakılarda yaşanan bu sıkıntının acil olarak giderilmesini gerektiğini düşünüyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious