Türkiye - Yunanistan boru hattının inşası sona erdi

  • Giriş : 04.08.2007 / 10:56:00

Hazar, Orta Asya ve Ortadoğu doğalgazını Avrupa'ya taşıyacak Türkiye - Yunanistan boru hattının inşası sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnşaatın son aşaması olan Meriç nehri geçişi, Enerji Bakanı Hilmi Güler ve Yunanistan Enerji Bakanı Dimitris Siou'nun katılıdığı törenle tamamlandı.

Hattın inşası, planlanandan 20 gün önce tamamlandı. Boru hattı, Yunanistan'dan İtalya'ya kadar uzatılacak.

Enerji Bakanı Güler, hattan ilk etapta yılda 250 milyon metreküp doğalgaz sevk edileceğini, bu rakamın daha sonraki yıllarda 3 milyon metreküpe çıkacağını açıkladı.

Türkiye - Yunanistan doğalgaz boru hattı, enerjide Rusya'ya bağımlılığı 'azaltmaya' çalışan Avrupa için önemli bir alternatif olarak kabul ediliyor.

Hattan ağırlıklı olarak Azeri doğalgazının akıtılması planlanıyor. Bu kaynağa ek olarak, Mısır ve İran doğalgazının da bu hat aracılığıyla, Avrupa'ya taşınması gündemde.

Türkiye - Yunanistan Doğalgaz Boru Hattı Projesi

Proje kapsamında Botaş ile Yunanistan Ulusal Gaz Şirketi arasında 23 Aralık 2003 tarihinde bir Doğalgaz Alım Satım Anlaşması imzalanmış, bu anlaşmaya göre Yunanistan'a sevk edilecek doğalgazı taşıyacak boru hattının her iki ülke sınırları içinde kalan bölümünün ilgili ülke tarafından inşa edilmesi kararlaştırılmıştı.

Doğalgaz boru hattı projesi kapsamında Hazar, Ortadoğu ve Türkiye'ye komşu diğer kaynaklardan sağlanacak doğalgazın Türkiye ve Yunanistan üzerinden Avrupa'ya taşınması amaçlanıyor.

Türkiye sınırları içinde Karacabey'den başlayan boru hattının uzunluğu, 209 km'si Türkiye'de olmak üzere, yaklaşık 300 km'yi buluyor. Hattın, 17 km'lik bölümü, Marmara Denizi'nin altından geçtikten sonra İpsala sınır noktasından Yunanistan'a giriş yapıyor ve Gümülcine - Komotini'de sona eriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious