Türkiye -Yunanistan hattı çıkmazda

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

AB’ye üyelik sürecinde enerji köprüsü konumunu da güçlendirmeyi hedefleyen Türkiye, Yunanistan doğalgaz boru hattı yapımı projesinde beklenmeyen aksilikler büyük krize yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hazar Bölgesi’nin doğalgaz kaynaklarını Türkiye üzerinde ilk önce Yunanistan’a (3.6 milyar metreküp) daha sonra İtalya’ya (11 milyar metreküp) taşıyacak olan Türkiye- Yunanistan doğalgaz boru projesinde ‘kara geçişini’ üstlenen Bayındır İnşaat’ın uzun zamandır yaşadığı mali kriz projeye büyük darbe vurdu.

Kara geçişindeki inşaat aşamasının gecikmesi nedeniyle harekete geçen Botaş, projeye devam edemeyen Bayındır İnşaat-Sutek Ortak Girişim Grubu’nun sözleşmesini feshetti.

YENİDEN İHALEYE ÇIKILIYOR

Botaş, tarafından sözleşmesi feshedilen Bayındır İnşaat-Sutek Ortak Girişim Grubu’nun 1.1 milyon dolarlık teminatı da Botaş tarafından gelir kaydedildi. TMSF tarafından gelirlerine el konulan Bayındır İnşaat’ın sahibi Kamuran Çörtük, bu önemli projeyi de yerine getiremediği için 1 yıl süreyle kamu ihalelerine de giremeyecek. Yarım kalan işlerin tamamlanması için Botaş, yeni bir ihaleye çıkacak. İhale için hazırlıklara hızla başlayan Botaş, aralık ayı sonuna kadar ihaleyi tamamlamayı hedefliyor.

GÜNLÜK CEZA 25 BİN DOLAR

Türkiye tarafından yaşanan gecikme projenin hedeflenen 2006 yılında bitirilmesini de engellemiş oldu. Bu durum Botaş’ı yüklü bir tazminatla da karşı karşıya bırakabileceği belirtiliyor. Botaş, Yunanistan’la yapılan sözleşmeye göre Azeri gazını 2006 yılı sonunda Yunanistan’a göndereceğini taahhüt etmişti. Botaş Yunanistan ile birlikte aynı zamanda işi bitiremez ve gazı veremezse günlük 25 bin dolar tazminat ödemek zorunda kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious