'Türkiye yüzde 7,8 oranında büyüdü'

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullatif Şener, AK Parti iktidarında yakalanan büyüme oranıyla Türkiye'nin dünyanın sayılı büyük ekonomileri arasına girdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hafta sonunu memleketinde geçirmek üzere Sivas'a gelen Şener, Özel Harekat Müdürlüğü önünde kalabalık bir partili grup tarafından karşılandı. Karşılama'nın ardından Şener, yaklaşık 200 araçlık konvoy eşliğinde Sivas Belediyesi'ne geçti. Burada partililere yaptığı konuşmada Şener, AK Parti iktidarının kısa sürede yaptığı icraatları anlattı. Sivas ekonomisindeki gelişmeleri örnek veren Şener, "AK Parti 2001 yılının ortalarında kuruldu. Aradan henüz 1 yıl geçmişti ki TBMM'de üçte 2 çoğunluğu sağlayarak tek başına iktidar oldu. Böylece krizler dönemi son buldu. 2000 ve 2001 yıllarında yaşanan ekonomik depremler sona erdi. Türkiye Cumhuriyet dönemi içinde en önemli başarılara AK Parti iktidarı döneminde imza attı." diye konuştu. 2002 yılı öncesini de değerlendiren Şener, ekonomik krizleri hatırlattı. Şener şunları söyledi: "Bizden önceki 1998 ile 2002 yılları arasında 5 yıl boyunca Türkiye yüzde 0 büyüme gösterirken bizim dönemimizde yüzde 7,8 oranında büyüme sağlamıştır. 2002'de Türkiye'nin milli geliri 182 milyar dolar iken bu rakam 2005 yılı sonu itibariyle 363 milyar dolara ulaşmıştır. Bu haliyle dünyanın büyük ekonomileri arasına girmiştir. Bir ülkenin büyüklüğü milli gelirinin oranıyla ölçülür. Rakamlar bunu açıkta ortaya koymaktadır. OİSD ülkeleri arasında en yüksek büyüme oranını yakalayan ülke konumundayız."

Öte yandan Şener'in, 31 Mayıs'ta yapılacak Sivas il kongresinde mevcut başkanın rakibi olan başkan adayı Av. Hilmi Bilgin ile alana gelmesi ise eleştirilere neden oldu. Ayrıca Şener, Sivas'a bu gelişinde ilk defa protokol yerine önce partililerle tokalaştı.

Şener, yarın da belediye tarafından organize edilen piknik şölenine katılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious