Türkiye yüzde 80 suçlu!

  • Giriş : 12.11.2006 / 00:00:00

Avrupa Parlamentosu'nun Avusturyalı üyesi ve eski Türkiye raportörü Hannes Swoboda, Türkiye ile müzakereler konusunda çıkan krizden yüzde 80 oranında Ankara'nın suçlu olduğunu ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Avusturya devleti tarafından çıkarılan Wiener Zeitung gazetesine konuşan Sosyal Demokrat Partili (SPÖ) AB Parlamenteri Hannes Swoboda, Kıbrıs konusundaki krizde suçun yüzde 20'sinin bir güç pozisyonundan yola çıkan Kıbrıs'a ait olduğunu ifade etti.

AB'nin Kıbrıs ile ilgili vaadini yerine getirmesini Rum Kesimi'nin lideri Tasos Papadopulos'un engellediğini belirten Swoboda, sorunun çözümü için AB ülkelerinin Papadopulos'a baskı yapmalarının yerinde olacağını vurguladı. AB'nin, Birleşmiş Milletlerin bölünmüş adaya barışçı bir çözüm getirilmesi çabaları çerçevesinde, 24 Nisan 2004'te Türklerin kontrolü altındaki kuzey kesimin izolasyonuna son verileceğini temin ettiğini hatırlatan Swoboda; ancak bu kararın Rum Kesimi tarafından ısrarla bloke edildiğini kaydetti.

Fransa'nın Ermenilere sözde soykırımı inkâra ceza getirilmesini öngören bir yasa çıkarma girişiminin de birliğin müzakere pozisyonunu "son derece zayıflattığını" açıklayan Swoboda, AB'nin Türkiye'yi ifade özgürlüğünü kısıtlamakla suçladığını; ancak şimdi Türkiye'nin de Fransa'nın çıkardığı yasağa işaret edip, AB'nin eleştirisini reddedeceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious