Türkiye ziyareti Papa'yı değiştirecek!

  • Giriş : 04.11.2006 / 00:00:00

İstanbul Milletvekili ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Dış İlişkiler Danışmanı olan Egemen Bağış, Papa'nın 28 Kasım'da gerçekleştireceği Türkiye ziyaretinin onu değiştireceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

16. Benedikt'in, Papa olduktan sonra nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeyi ilk kez ziyaret edeceğine dikkat çeken Egemen Bağış, "Ben, Türkiye ziyaretinin Papa'nın, Türkiye ve İslamiyet'e bakışını değiştireceğini ümit ediyorum. Ve değiştiğiyle ilgili sinyalleri de Türkiye'de vermeye kendisini çağırıyorum." dedi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Avrupa Demokratları Grubu'nun "Avrupa Konseyi ile Avrupa Birliği Arasındaki İlişkiler" başlıklı seminerine katılan Egemen Bağış, bu tür toplantıların Türkiye'de yapılıyor olmasının dünya barışına katkı sağladığını dile getirdi. "Benim uzun yıllar yurtdışında ve Türkiye'deki dış politika çalışmalarında edindiğim bir gözlemim var. Türkiye'ye gelip, ülkemizi gören, ülkemizin o sıcak misafirperverliğini yaşayan insanların çok büyük çoğunluğu, ülkemizin dostu olarak ayrılıyor. Hatta kimileri şöyle diyor; 'Avrupa Birliği sürecinde Türkiye'nin yapması gereken, bütün Avrupalıları bir saatliğine de olsa İstanbul'a getirseniz, Türkiye bir günde üye olur.' Ülkemiz gerçekten çok farklı bir ülke. Biz aynı sokakta bir caminin, bir havranın, bir kilisenin birlikte insanlara huzur verebildiği ender ülkelerden biriyiz." diye konuşan Bağış, Türkiye'nin Avrupa Birliği dışişleri bakanlarıyla, İslam Konferansı Örgütü dışişleri bakanlarını bir araya getiren tek ülke olduğuna dikkat çekti.

"Bu çerçevede, yaklaşmakta olan Papa ziyaretini de çok önemsiyorum." diyen Bağış, 16. Benedikt''in, Papa olduktan sonra nüfusunun büyük çoğunluğu Müslüman olan bir ülkeye yapacağı ilk ziyareti Türkiye'ye gerçekleştireceğini hatırlatarak "Kendisinin verdiği birtakım demeçlerden, İslam'ı ve Müslümanları iyi tanımadığı, bu konuda biraz cahil kaldığı aşikar. Bu ziyareti sırasında, bu bilgi eksikliğini gidermesi ve Türkiye'deki hoşgörüyü, asırladır devam eden toleransı görüp, İslam'ı ve Müslümanlığı daha iyi tanıması için çok önemli bir vesile olacağını düşünüyorum. Zaten kendisinin iki sıfatı var. Birincisi, devlet başkanı sıfatıyla Cumhurbaşkanımızın davetlisi olarak ülkemizde bulunacak. İkincisi ve dünyada daha çok tanınanı, din adamı ve Katolik dünyasının lideri sıfatıyla da bizim Diyanet İşleri Başkanımızla görüşecek. Ben eminim ki, Diyanet İşleri Başkanımız Ali Bardakoğlu da kendisine gerekli mesajları verecek ve kendisini bu konularda eğitecektir. Ben, Türkiye ziyaretinin Papa'nın, Türkiye ve İslamiyet'e bakışını değiştireceğini ümit ediyorum. Değiştiğiyle ilgili sinyalleri de Türkiye'de vermeye kendisini çağırıyorum. Hatasından dönmesi için bu ziyaret bence çok önemli bir vesile olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye'nin yurt dışında daha etkin tanıtımı için CHP'ye de çağrıda bulunan Bağış, şöyle devam etti: "Ana muhalefet partimize de bir çağrıda bulunmak istiyorum. Onların da bu tür etkinlikleri, özellikle sosyal demokrat grupları davet etmelerini ve Türkiye'yi tanıtmalarını istiyorum. Ülkemiz ve kendileri için faydalı olacaktır. Çünkü sosyal demokrat prensiplerden gittikçe uzaklaşıyorlar. Statükocu bir prensibe doğru gidiyorlar. Onlarla biraz hemhal olmaları, onlarla biraz zaman harcamaları ana muhalefet partisi için de oldukça faydalı olacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious