Türkiye'de 1 milyon Kripto Ermeni yaşıyor iddiası

Türkiye'de 1 milyon Kripto Ermeni yaşıyor iddiası.13812
  • Giriş : 10.03.2008 / 04:48:00
  • Güncelleme : 10.03.2008 / 00:17:39

Ermenistan'da yayımlanan Golos Armenii gazetesi 1915 olaylarıyla ilgili çok tartışılacak iddialara yer verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ermenistan Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Başkanı Ruben Safrastyan "TÜRKİYE'DE BİR MİLYON KRİPTO ERMENİ VAR" dedi.

GİZLİ ERMENİLER

Türkiye nüfusunun bazı kesimleriyle ilgili araştırma yapmak konusunda ciddi çabalar sergileniyor. Ermeni bilim adamları ise bu konuyla birkaç sene önce ilgilenmeye başladı. Ataları Hristiyan ve Ermeni olup Müslümanlaştırılan ya da Osmanlı İmparatorluğu'ndaki tehcirden kurtulmak için İslamı seçmeye mecbur olan bu kişiler hakkında çok az bilgiye sahibiz.

ÇOĞUNLUĞU KADINDI

1915 yılındaki zorunlu yer değişterme sırasında İslama geçen Ermenilerin çoğu kadındı.Son zamanlarda bu kişilerin Türkiye'de yaşayan torunlarının kendi gerçek etnik ve dini aidiyetinin farkına varmaları süreci gözlemleniyor.

TÜRKİYE NÜFUSUNUN YÜZDE 40'I KENDİNİ TÜRK SAYMIYOR

Türk toplumunda yaşanan değişikliklere genel olarak bakıldığında, kimlik krizi denen sorun söz konusu. İngiliz ve Alman bilim adamlarının yarı gizli araştırma sonuçlarına göre halen Türkiye nüfusunun yüzde 38-40'ı kendini Türk saymıyor. Bunlar kendilerini Ermeni, Kürt, Rum gibi son derece çeşitli etnik ve dini grupların temsilcileri olarak görüyorlar.

KAÇ GİZLİ ERMENİ VAR

Türkiye'deki Kripto Ermenilerin sayısını bir milyon civarı olarak saptamaya eğilimliyim. Kripto Hristiyanların sayısı yaklaşık iki milyon olarak düşünülüyor ve bunların yarısını Ermeni saymak mümkün. Kripto Ermeniler çoğunlukla İstanbul dışında yaşıyorlar.

ENSONHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious