Türkiye'de 10 yılda 42 askeri uçak düştü

Türkiye'de 10 yılda 42 askeri uçak düştü.8116
  • Giriş : 07.12.2006 / 00:00:00
  • Güncelleme : 15.04.2009 / 12:49:51

Bingöl'de 1 askerin şehit olması, 5 askerin de yaralanmasına yol açan Bingöl'ün Genç ilçesi yakınlarında meydana gelen askeri helikopter kazası, Türkiye'deki uçak kazalarını yeniden gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Milli Savunma Bakanlığı verilerine göre Türkiye'de 10 yılda 42 askeri uçak düşerken, kazalarda ise 34 pilot şehit oldu. Uçak kazalarının sebepleri ise bakanlık tarafından güvenlik gerekçesiyle açıklanmıyor. Kaza kırımlarına ait istatistiki bilgiler genel bir uygulama olarak güvenlik ve gizlilik mülahazalarıyla başka ülkelere ait hava kuvvetlerinde de kamuoyuna açıklanmadığı için Türkiye'de de ayrıntılı bilgi verilmiyor.

Meydana gelen her kaza kırım sonrasında, ilgili mevzuat gereğinde gerekli incelemeler yapılıyor. İnceleme sonucunda elde edilen sonuçlara göre idari ve hukuki işlemler yapılıyor. Son dönemde sivil uçakların yanı sıra askeri uçaklarında sık sık düşmesi, akıllarda birçok soru işareti oluşturuyor.

GEÇMİŞ YILLARDAKİ BAZI HELİKOPTER KAZALARI

10 Ağustos 1993: Tunceli'de Jandarma Genel Komutanlığı'na ait askeri helikopter, görev uçuşu sırasında yüksek gerilim hattına çarparak düştü. Kazada üç subay şehit oldu.

18 Şubat 1994: Ankara'nın Gölbaşı ilçesi yakınlarında askeri helikopter düştü. Yüksek gerilim hattına çarpan askeri helikopterde bulunan bir yüzbaşı şehit oldu, bir yüzbaşı yaralandı.

14 Eylül 1994: Pülümür ilçesinden Tunceli'ye dönerken şehir merkezine düşen askeri helikopterde bulunan üç subay şehit oldu.

14 Ocak 1995: Diyarbakır'ın Hani ilçesinde operasyona giden Jandarma Komutanlığı'na ait Skorsky helikopteri düştü. Aralarında bir albayın da bulunduğu altı askeri personel şehit oldu.

15 Şubat 1996: Marmaris Aksaz Deniz Üssü Liman sahasında taarruz eğitimi yapan SAT'ların içinde bulunduğu Skorsky helikopteri denize düştü. Alçak uçuşa geçtiği sırada kuyruk pervanesi suya değen helikopter, kıyıdan 150 metre açıkta dengesini kaybederek denize düştü. Kazada dört komando şehit oldu.

20 Temmuz 1996: Antalya Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis helikopterinin yüksek gerilim hattına takılarak düşmesi sonucu dört polis şehit oldu.

14 Eylül 1997: Van'da Skorsky tipi bir askeri helikopter düştü. Yüksek gerilim hattının yol açtığı kazada iki subay, üç astsubay ve beş er şehit düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious