Türkiye'de 2. Tayyip dönemi

Türkiye'de 2. Tayyip dönemi.7032
  • Giriş : 23.07.2007 / 08:42:00

14 Ağustos 2001’de kurulan AKP katıldığı ikinci genel seçimden de zaferle çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

3 Kasım 2002’de 363 milletvekilliği kazanan Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP bu seçimde oy oranını artırmasına rağmen daha az sayıda vekili Meclis’e sokabildi.

.İkinci iktidar dönemine hazırlanan AKP 6 yıllık geçmişe sahip. AKP, Fazilet Partisi’nin Anayasa Mahkemesi’nce kapatılmasının ardından, Necmettin Erbakan’ın "Milli Görüş" hareketinden kopan isimler tarafından 14 Ağustos 2001’de kuruldu.

Kuruluşunun 15 ay sonra da, 3 Kasım 2002 seçimlerini kazanarak iktidara geldi. 3 Kasım seçimlerinde yüzde 34.28 oy alan AKP, 363 milletvekili çıkardı.

İLK BAŞBAKAN GÜL

Ancak, Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi yasağı nedeniyle bu seçimlerde aday olamadı. Adaylığına YSK tarafından izin verilmeyen Erdoğan, Abdullah Gül’ün başbakanlığı dönemindeki yasal düzenlemelerin ardından, seçim sonucu iptal edilen Siirt’ten, 9 Mart 2003’de milletvekili seçilerek başbakanlık koltuğuna oturdu.

İKİNCİ ZAFER

Erdoğan, dün partisinin başında katıldığı ikinci seçimden de zaferle çıkarak, iktidardaki ikinci dönemine başladı. Erdoğan, yaklaşık 4.5 yıl sonra yapılan dünkü seçimlerde, 3 Kasım 2002’deki oylarını yaklaşık yüzde 13 oranında arttırdı. Ancak, sadece iki partinin barajı aşabildiği 3 Kasım’ın aksine dünkü seçimlerde AKP ve CHP ile birlikte MHP’nin de barajı aşması ve çoğunluğu DTP kökenli bağımsızların da kalabalık bir biçimde seçilmesiyle milletvekili sayısı yaklaşık 20 kadar azaldı.

5 MİLYON YENİ OY

2002’de 10.8 milyon seçmen AKP’yi tercih etmişti. Bu sefer 16 milyona yakın kişi AKP’ye oy attı.

Sokaklara döküldüler

Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla partilerinin zaferini öğrenen AKP’liler Türkiye’nin dört bir yanında ellerinde AKP ve Türk bayraklarıyla sokaklara döküldü. Araç konvoyları oluşturan, davul zurna eşliğinde halay çeken AKP’liler "Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin" sloganları attı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious