Türkiye'de 22 milyon kronik hastası var

  • Giriş : 19.02.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı bir araştırmaya göre, Türkiye'de 22 milyon kişinin kronik hastalıkların etkisinde olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Araştırmaya göre, kronik hastaların sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Raporda, kronik hastalıklar grubunda yer alan kalp-damar hastalıkları, yüksek tansiyon, şeker hastalığı ve Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH) en önemli risk faktörlerinin, sigara ve alkol kullanımı, sağlıksız beslenme, stres ve hareketsiz yaşam tarzı olduğu vurgulanıyor. Erken ölümlere yol açan ve kişilerin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen kronik hastalıklardan korunmanın, alınacak koruyucu önlemlerle mümkün olacağına dikkat çekiliyor. Raporda, Türkiye nüfusunun önemli bir bölümünü etkileyen kronik hastalıklar, ayrı ayrı ele alınıyor.

"Kronik Hastalıklar Raporu"nda, şeker hastalığının yaşadığımız yüzyılın en önemli sağlık sorunlarından biri olduğu ve dünya nüfusunun yüzde 2.5'ini olumsuz etkilediğine dikkat çekilerek, Türkiye'de, aileleriyle birlikte 12 milyon vatandaşın diyabet hastalığından etkilendiği ve bir çok hastalığı davetiye çıkardığı belirtiliyor. Raporda, "Tüm yaş gruplarında görülebilen ve yaşam boyu süren diyabet, aşırı su içme ve yemek yeme, sık acıkma, aşırı idrara çıkma, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtilerle kendini gösteriyor" denildi. Diyabetin, en sık ölümlere neden olan bir çok hastalığın hazırlayıcısı olduğu, iyi tedavi edilmemesi durumunda yaşamsal organlarda ciddi, kalıcı hasarlara yol açtığı ve sağlık sistemine de 580 milyon YTL yük getirdiğine dikkat çekildi. Akciğerlerdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak insanların nefes almalarını zorlaştıran Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı'nın (KOAH), en tehlikeli akciğer hastalıkları arasında yer aldığına vurgulanan raporda, hastalığın oluşumunda en önemli nedenin sigara olduğu belirtildi.

Sigara tiryakilerinin potansiyel KOAH adayı olduğunun kaydedildiği raporda, "Bazı istisnalarla birlikte bu hastalığın sadece sigara içen kişilerde görüldüğü tespit edilmiştir. KOAH, sigaraya erken başlayan, uzun yıllar ve fazla sayıda sigara içen kişilerde daha erken görülür ve ağır bir seyir izler. Sigarada bulunan nikotin, bağımlılık yapma özelliği olan bir maddedir. Sigara dumanın içerdiği katran akciğerlere zarar verirken, karbon monoksit kan dolaşımına girerek dokuların oksijen almasını zorlaştırır, damar içi pıhtılaşmayı artırarak, atardamarların iç duvarlarına zarar verir" açıklamasına yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious