Türkiye'de 26 bin 125 kişi organ bekliyor

Türkiye'de 26 bin 125 kişi organ bekliyor.15958
  • Giriş : 02.11.2007 / 11:03:00

Türkiye'de yaklaşık 15 bin kişi böbrek, bin kişi karaciğer, 25 kişi acil kalp, 10 bin kişi kornea ve 100 kişi de pankreas ile ince bağırsak için organ bekliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ülke genelinde 31 Ekim 2007 itibariyle 449 beyin ölümü gerçekleşti, bunlardan 195'inin ailesi organ bağışına izin verdi. Bağış yapılan 195 vakadan 326 böbrek, 157 karaciğer ve 55 kalp ameliyatı yapıldı.

Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ankara Bölge Koordinatörü Dr. Eyüp Kahveci, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bakanlığının organ bağışı ve organ nakli konusuna önem verdiğini ve bu konuda çeşitli çalışmalar yaptığını söyledi.

Türkiye'de organ nakli çalışmalarının verimliliğini arttırmak, adaletli organ ve doku dağıtımını sağlamak amacıyla 2001 yılında Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ve denetiminde ''Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Sistemi'' kurulduğunu belirten Kahveci, ''Bu sistemin amacı, ülke genelinde organ ve doku nakli hizmetleri alanında çalışan kurum ve kuruluşlar arasında gerekli koordinasyonu sağlamak, kısıtlı imkanlarla temin edilebilen bağış organ ve dokuları, bilimsel kurallara ve tıbbi etik anlayışına uygun olarak, adaletli bir dağıtımla, en uygun hastalara, en kısa süre içerisinde naklini sağlamaktır'' dedi.

Kahveci, Ulusal Koordinasyon Sisteminin yürütülmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğüne bağlı Ankara'da ''Ulusal Organ ve Doku Nakli Koordinasyon Merkezi (UKM)'' ile Ankara, İstanbul, İzmir, Antalya, Adana, Kayseri İllerinde ''Bölge Koordinasyon Merkezleri'' kurulduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

''Ülke genelinde herhangi bir hastanede organ bağışı gerçekleştiğinde, hastanede görevli organ nakli koordinatörleri durumu Ulusal Koordinasyon Merkezine bildiriyor. Bu merkez, donörün (verici) organ ve dokularının ülke genelinde nakil beklemekte olan hastalardan aciliyet ve organ uyumu kriterlerine göre en uygun hastanın bulunduğu Organ Nakli Merkezine gönderilmesini sağlıyor.''

Kahveci, Türkiye'de şu an 36 Böbrek Nakli Merkezi, 22 Karaciğer Nakli Merkezi ve 12 Kalp-Akciğer Nakli Merkezi bulunduğunu söyledi.

-''26 BİN 125 KİŞİ ORGAN BEKLİYOR''

Türkiye'de, yaşları 2-80 arasında yaklaşık 41 bin kişinin diyaliz tedavisi gördüğünü belirten Kahveci, ''Diyaliz tedavisi gören hastalardan yaklaşık 15 bini böbrek, kronik karaciğer hastalığı nedeniyle tedavi gören 3 bin kişiden bini karaciğer, kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören bin kişiden 25'i acil kalp, 10 bin kişi kornea, 100 kişi de pankreas ve ince bağırsak nakli için sıra bekliyor'' dedi.

Kahveci, 31 Ekim 2007 itibariyle 449 beyin ölümünün gerçekleştiğini, bunlardan 195'inin ailesinin organ bağışına izin verdiğini, bağışlananlardan 326 böbrek, 157 karaciğer ve 55 kalp ameliyatının yapıldığını kaydederek, ''2006 yılında ise 270 beyin ölümü tespit edildi ve 143 vakadan organ nakli için izin alındı. Organ nakli yapılan bu vakalardan 264 böbrek, 117 karaciğer ve 42 kalp nakli gerçekleştirildi'' diye konuştu.

Bazı hastaların da yaş grubu ya da mevcut yan hastalıkları nedeniyle organ alıcısı olamadığını ifade eden Kahveci, ''Her yıl, organ bekleyen kişi sayısı yüzde 10 oranında artıyor. Bunun yanı sıra organ bekleyen hastaların da yüzde 7'si yaşamını yitiriyor'' dedi.

-''ORGAN BAĞIŞINDA İstanbul BAŞI ÇEKİYOR''

Organ bağışının her geçen gün artış gösterdiğine dikkati çeken Kahveci, 2006 yılında 9 bin 659 organ bağışı yapıldığını ve 10 ilde hiç bağışın olmamasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

Kahveci, 2007 yılında Ekim ayı sonuna kadar 27 bin organ bağışında bulunulduğunu belirterek, ''Bağışların 22 bini İstanbul bölgesinden çıktı. Oysa İstanbul, 2006'nın ilk altı ayında sıfır organ bağışıyla 17. ve aynı yılın ikinci yarısında 167. sıradaydı. Bugün ise birinci sırada bulunuyor'' diye konuştu.

Türkiye'de organ nakillerinin yüzde 75'inin canlıdan yüzde 25'inin kadavradan elde edildiğine işaret eden Kahveci, ''Doğru olan organların canlıdan değil, kadavradan alınmasıdır. Avrupa ve ABD'de de yaygın olan budur'' dedi.

-''EN İYİ KARACİĞER-BÖBREK NAKLİ MERKEZLERİ TÜRKİYE'DE''-

Kahveci, Avrupa'nın en iyi karaciğer ve böbrek nakli merkezlerinin de Türkiye'de olduğunu bildirdi.

Bu merkezlerde yapılan ameliyatların gayet başarılı olduğunu ifade eden Kahveci, ''Yapılan ameliyatların başarısı, Avrupa ve ABD'de yapılanlarla aynı düzeyde. Avrupa'nın en iyi karaciğer nakli merkezi, Akdeniz Üniversitesinde ve en iyi böbrek nakli merkezi de Ege Üniversitesindedir. Bu merkezlerin başarısı, ameliyatların sık yapılmasından dolayı tecrübeyle ilgilidir'' dedi.

-''BEYİN ÖLÜMÜ TANISI KONULABİLMELİ''-

Memorial Sağlık Grubu Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Münci Kalayoğlu da organ bağış sayısının artması için özellikle yoğun bakımda görev yapan hekimlere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Yoğun bakımda yatan hastalar arasında beyin ölümü gerçekleşme ihtimali olanların sayısının çok olduğunu vurgulayan Kalayoğlu, ''Beyin ölümü gerçekleşmiş olan hasta yakınlarını ikna etmek hekimlerin görevidir. Unutulmamalı ki, artık ölü kabul edilen bedenler, birçok kişiye can verebilir. Bu nedenle, beyin ölümünden emin olunduğunda tanı konulmalı ve hasta yakınları organ bağışına ikna edilmeli'' diye konuştu.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious