Türkiye'de 4 milyon insan astım hastası

  • Giriş : 24.10.2006 / 00:00:00

Kronik bir solunum yolu hastalığı olan astımın Türkiye'de 4 milyon kadar insanı etkilediği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uzun süre izlenen astımlı çocuklarda, ergenlikle birlikte yüzde 30 -80 arasında değişen oranlarda kendiliğinden düzelme olduğunu belirten Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Mustafa Demirel, kendiliğinden düzelmenin erişkin dönemde de görülebildiğini vurguladı. Hastalığın bazen yıllarca ara verebildiğine dikkat çeken Demirel, "Ancak sürekli devam etmesi halinde de tedavi ile tamamen kontrol altına alınabiliyor. Hastalığın kronik ve değişken özelliği astım hastalarının yakınmalara alışmasına neden olur. Yakınmasız kalabileceklerini bilmeyen ve bunu talep etmeyen hastalar hekime başvurmadıkları için hastalıkları ilerleyebiliyor" diye konuştu.

Astımlı bir hastanın kontrol altında olabilmesinin, "Gündüz astım yakınması bulunmaması, gece astım nedeni ile uyanmama, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca kısa etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinimin olmaması, günlük işlerin engellenmeden yapılabilmesi" anlamına geldiğine dikkat çeken Demirel, Bu durum sağlanana kadar hastaların kontrol altında olmadığının göstergesi olduğunu dile getirdi.

Dünyada ve Türkiye'de bu hastalığın tedavisi ile ilgili gereken her türlü ilaç ve tedavi bulunduğunu ifade eden Demirel, buna rağmen Türkiye'de astımlı hastaların yalnızca yüzde 1,25'inde bir yıl boyunca tam kontrol sağlanabildiğini vurguladı. Bu oranın Batı Avrupa'da yüzde 5,3 olduğuna dikkat çeken Demirel, astım hastalarının yüzde 90'ının gündüz yakınma yaşadığını, yüzde 60'ının gece uyanmak zorunda kaldığını bildirdi.

Son bir yılda her dört hastadan birinin hastaneye yattığını ve yarısının acil başvuruda bulunduğunu anlatan Demirel, "Astımlıların yüzde 80'i günlük yaşamının bu hastalıktan etkilendiğini belirtmekte ancak yüzde 43 gibi yüksek bir oranı iyimser bir algılama sonucu hastalığının kontrol altında olduğunu düşünmektedir. Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, hastane personeli ve eczacıların bilgilendirmesi önem kazanmaktadır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious