Türkiye'de 4 milyon işsiz var

Türkiye'de 4 milyon işsiz var.13471
  • Giriş : 08.05.2009 / 08:15:00

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Namık Ata, Türkiye'de 4 milyon kişinin işsiz olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Pamukkale Üniversitesince düzenlenen ''Kariyer Günleri'' etkinliğinde üniversite öğrencilerine hitap eden Ata, ''Kendinizi sektörlerin ihtiyaçlarına göre yetiştirin. Hedef olarak seçtiğiniz mesleğin yanı sıra ek meslekleri öğrenin. İşsizliği ancak böyle aşabilirsiniz'' dedi.

Türkiye'de sürekli işsizlerle beraber yaklaşık 4 milyon kişinin işsiz olduğunu bildiren Ata, sorunun çözümü için mesleki eğitime daha çok önem verilmesi gerektiğini ifade etti.

Namık Ata, ''Bu konuda hükümete de bazı görevler düşüyor. Türkiye, gelişmekte olan bir ülke. Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde yüzde 7 oranında büyüme sağlandı. Akıllıca politikalar yürütüldü. İstihdama yönelik büyüme gerçekleştirdi. Gelişmekte olan ülkelerde işsizlerin olmaması için istihdama yönelik büyüme gerçekleştirmelidir'' diye konuştu.

Ata, bir öğrencinin ''İşsizlik maaşlarında artış olacak mı'' sorusu üzerine şunları söyledi:

''İşsizlik maaşları belirlenirken, sektörlerin durumu göz önünde tutuluyor. Son 600 günü bildirilmiş sigortalı, kendi isteği dışında işten ayrılmış ise ona bu maaş bağlanıyor. 10 ay süreyle devlet destek sağlıyor. Bu maaşa daha yeni yüzde 11 oranında artış yapıldı. Bundan sonraki süreçte zam yapılacağını sanmıyorum.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*