Türkiye'de 4 milyon kadın kayıt dışı çalıştırılıyor

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de özel sektörde çalışan 4 milyon karıdının sosyal güvenceden yoksun kayıt dışı çalıştırıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kadınların yüzde 17'sinin özel sektörde çalışırken, yüzde 9'unun kamu kesiminde çalıştığına dikkat çeken Koçak, bunun da 1 milyon 461 bin kişi olduğunu vurguladı.

Sosyal güvenlik hakkından, iş güvencesinden yoksun çalışan kadınların oranının toplam kadın iş gücünün yüzde 37'sini oluşturduğuna değinen Eğitim-Sen Şube Başkanı Koçak, ucuz olması nedeniyle daha çok kadın iş gücünün tercih edildiğini anlattı.

Özellikle hazır giyim, gıda tütün gibi sektörlerde kadınların yoğun olarak çalıştığını ve bunların da yüzde 60'ının kayıt dışı çalıştırıldığına didkat çeken Koçak, "Ülkemizde 1980'den sonra değişen ekonomik politikalar sonucu, çok az istihdam olanağı oluşturuldu. Mevcut sistemde erkekler kadınlara göre yüzde 13 daha fala istihdam edelirken, kadın iş gücü sömürüldü. Erkeklere göre daha uzun süreli ucuz çalıştırılan kadınlardan sosyal güvenlik hakkına sahip olanların oranı ise maalesef yüzde 27'dir. Erkeklerle aynı işi yapmalarına rağmen aynı ücreti alamamaktalar. 2001 yılı SSK verilerine göre kadınlar ortalama yüzde 12 dana az ücret almaktadırlar" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious